Badnjak označava drvo kojim je mali Isus Hrist ogrejan
- Večera je na Badnje veče posna i skromna i na taj dan gosti ne dolaze. Pevaju se smirene pesme, koje treba da dočaraju ambijent pećine u Vitlejemu u kojoj se rodio Isus. Za večeru se čita Božićni tropar ili Očenaš. U kuću se unosi badnjak, koji simbolizuje drvo koje su pastiri iz Vitlejema uneli u pećinu da se Isus ogreje - objašnjava prof. dr Dimitrije Kalezić s Bogoslovskog fakulteta u Beogradu.
Badnjak
Na Badnji dan pre izlaska sunca domaćin ide u šumu da seče badnjak, mlado hrastovo drvo. Kad odabere drvo, domaćin se okreće prema istoku, tri puta prekrsti i kaže: „Pomozi Bože i Božiću“. Badnjak se seče sekirom sa tri udarca ukoso sa istočne strane. Grančice koje su ispred kuće ostale od badnjaka na Božić ujutro u kuću unosi položajnik i njima razgara vatru.
Pečenica
U kuću je na ražnju unosi domaćin sa sinom. Prelaze prag desnom nogom i pozdravljaju ukućane rečima: „Dobro veče! Čestit Božić, Badnje veče!“ Domaćica ih posipa zoblju i pšenicom, odgovarajući: „Dobro veče! Čestiti vi i vaša pečenica!“
Slama
Unosi se posle badnjaka i posipa po celoj kući. Domaćica u slamu pod stolom stavlja bombone i slatkiše, koje deca traže pijučući kao pilići. To se radi da bi kokoške nosile jaja u gnezdo, a ne po šumi.
Položajnik
Na Božić ujutro u kuću prvo dolazi položajnik. On prilazi šporetu, loži grančice badnjaka i govori: „Koliko varnica, toliko srećica, koliko varnica, toliko parica, koliko varnica, toliko u toru ovaca, koliko varnica, toliko prasadi i jaganjaca, koliko varnica, toliko gusaka i piladi, a najviše zdravlja i veselja. Amin, Bože daj!“ Položajnik simbolizuje mudrace sa Istoka koji su došli novorođenom Hristu na poklonjenje.
Česnica
Česnica je pogača koju domaćica bez kvasca zamesi rano ujutro na Božić. U nju se stavlja metalni novčić, a odozgo se bode grančicom badnjaka. Onaj ko dobije deo česnice u kojoj je novčić biće srećan cele godine i imaće para.
(S. T.)