EHINACEA: Jača imunitet i štiti telo od virusa

Shutterstock
Najbolji efekat postiže se kad se sa upotrebom ove biljke počne s prvim simptomima gripa ili prehlade, jer organizmu tako pomažemo da se odupre infekciji

Ehinacea (Echinacea angustifolia) višegodišnja je zeljasta biljka - ima šuplju stabljiku koja raste od 50 do 100 cm u visinu. Listovi su uski, duguljasti i prekriveni dlačicama. Cvetovi su tamnoljubičasti do bledorozi, beli ili žuti, elipsastog oblika, s laticama u obliku krune savijenim nadole.

U našim krajevima nije samonikla. Najviše se gaji kao ukrasna biljka, a poslednjih godina i na plantažama.

Kad se i kako bere

Za lečenje se koriste koren i nadzemni deo. Koren se vadi druge ili treće godine, u jesen, i posle pranja suši.

Nadzemni deo žanje se u vreme punog cvetanja, u julu, i cedi sok iz potpuno sveže biljke, ili se suši.

Šta leči

Ehinacea se najviše koristi za podizanje i održavanje imuniteta, za bolju odbranu organizma od različitih virusa i bakterija. Najbolji efekat postiže se kad se sa upotrebom ehinacee počne s prvim simptomima gripa ili prehlade, jer organizmu tako pomažemo da se odupre infekciji. Delotvorna je kod čestih infekcija koje se zaleče antibioticima, ali se ponovo vraćaju, kao što su ponovljene infekcija grla, disajnih puteva, uha...

Uspešna je i kod lečenja gingivitisa - upale desni, kao i kod paradentoze. Preporučuje se i za lečenje afti, gljivičnih infekcija usta i creva.

Stimuliše jetru i bubrege u procesima detoksikacije, dok se u preventivnom smislu savetuje kod bronhitisa i oboljenja prostate. Ima posebno izraženo antibakterijsko delovanje kod ubrzanog zarastanja rana.

Upozorenje

Upotreba ne treba da traje duže od osam nedelja. Obavezno je pridržavati se propisanih doza. Nije dozvoljena primena kod autoimunih oboljenja - side, multiple skleroze, lupusa, reumatoidnog artritisa, kolagenoze... Ne primenjuje se ni kod dece mlađe od dve godine, kao ni tokom trudnoće i dojenja. Može doći do smanjenja protivupalnih svojstava ehinacee kod istovremene upotrebe sa sedativima, hipnoticima i beta-blokatorima.