Zdravo bilje

Nana - ublažava bolove, glavobolju i kašalj

Foto: Shutterstock
Ova biljka uspešno suzbija neuralgične bolove, a blagotvorna je i kod bolesti organa za disanje, prehlade i gripa. Leči promuklost, zujanje u ušima i znojenje nogu

Nana (Mentha piperita), poznata još i kao menta i paprena metvica, trajna je zeljasta biljka. Stabljike su uspravne, razgranate, često crvenkaste. Listovi su jajasto izduženi, tamnozeleni, po ivici nazubljeni. Cvetovi su sakupljeni u izdužene glavičaste klasolike cvasti. Raste kao divlja na vlažnim mestima, ali se gaji i u saksijama i vrtovima.

Kako se i kad bere

U lekovite svrhe koriste se listovi i cela biljka. Nana se bere od juna do septembra, najbolje je brati je pred cvetanje i u početku cvata.

Za sušenje se biljka seče oko 20-30 centimetara od vrha, veže se u snopove i veša na toplom i promajnom mestu. Nakon sušenja, biljka se sitni i čuva u kesicama od papira ili jute.

Šta leči

Nana je delotvorna kod uklanjanja gasova, nadimanja i grčeva, kao i za smanjivanje bolova koje uzrokuje kamen u žuči. Osim toga, uspešno suzbija glavobolju, neuralgične bolove, a blagotvorna je i kod bolesti organa za disanje, prehlade i gripa. Leči promuklost i kašalj, zujanje u ušima, znojenje nogu. Uspešno se primenjuje kod nervoze, neuroze i nesanice. Deluje smirujuće, okrepljujuće i vraća snagu. Nana utiče na regulaciju ubrzanog srčanog rada, opušta bronhije i olakšava tegobe kod astme. Primenjuje se i protiv neprijatnog zadaha i kod bolesti desni i zuba u vidu rastvora za ispiranje usta. Ljudima koji se manje kreću nana se preporučuje kao lek za cirkulaciju.

Upozorenje

Čaj od nane ne smete piti ako patite od čira na želucu jer nadražuje sluzokožu i povećava kiselost želudačnog soka. Kod dece mlađe od pet godina za stomačne tegobe bolje je koristiti čaj od kamilice ili komorača.