Upoznajte je

KOLINDA GRABAR KITAROVIĆ: Predsednica Hrvatske muze krave, doji bebu i pravi diplomatsku karijeru

Foto: Reuters
Njen politički uspon počeo je 1993, kad je prešla u MIP, a hrvastki mediji pišu da je članica Trilateralne komisije i da je celom njenom karijerom rukovodila neka moćna ruka

ZAGREB - Nova predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović (HDZ) važi u svojoj domovini za najuspešnijeg hrvatskog diplomatu.

Ministar spoljnih poslova i evropskih integracija postala je februara 2005. u vladi Ive Sanadera, i na tom mestu ostala je do januara 2008. Prethodno, od decembra 2003. do februara 2005. bila je ministar za evropske integracije. Tada je zapala za oko javnosti, jer je redovno nosila bebu na sastanke i izlazila sa njih da bi je podojila.

Foto: Fonet/AP
Kao šef diplomatije sa tadašnjim premijerom Ivom Sanader u Evropskom parlamentu 16. marta 2005. godine (Foto: AP)

Polumandat, do 2007. godine, kada ju je Sanader smenio, protekao je u znaku otvaranja pregovora o članstvu Hrvatske u EU. Tada je imenovana za ambasadora u SAD. Bilo je špekulacija da ju je Sanader smenio plašeći se jakih političkih ličnosti u okruženju, pa je želeo da je udalji što više od vlasti i partijske centrale.

Od januara 2005. godine, rukovodila je pregovaračkim timom Hrvatske za pregovore o pristupanju Evropskoj uniji. Za period dok je bila ambasador u SAD vezana je jedna afera, pošto je nepoznata osoba poslala na adrese ministarstva i nekih novinskih redakcija video-snimke kako njen suprug, Jakov Kitarović, koristi službeni automobil tog ministarstva da vozi decu u školu. Osim toga, na na službenoj "tojoti" smanjio je pređenu kilometražu. Rezultat je bila smena osobe koja je informaciju prosledila zvaničnim organima!

Foto: printscreen YT
Kao ambasadorka Hrvatske u Vašingtonu s predsednikom SAD Džordžom Bušem, ambasadorom Albanije Aleksandrom Salabandom i generalnim sekretarom NATO Japom de Hop Sheferom na ceremoniji potpisivanja pristupa Albanije i Hrvatske NATO savezu 24. oktobra 2008. godine (Foto: Reuters)


Grabar Kitarović je godinu dana pošto je imenovana za ambasadora u SAD postala i pomoćnik tadašnjeg generalnog sekretara NATO Andersa Foga Rasmusena za javnu diplomatiju, odnosno, po njenim rečima - komunikacijsku strategiju i približavanje NATO običnim ljudima, kao prva žena na takvoj funkciji.

Kolinda Grabar Kitarović počela je politički da napreduje još 1993, kada se iz Ministarstva nauke i tehnologije prebacila u Ministarstvo spoljnih poslova. Početkom februara 2014. mediji u Hrvatskoj pisali su da je postala članica uticajne Trilateralne komisije, odnosno Rokfelerovog komiteta, te da je, navodno, 69. na tom spisku 180 najuticajnijih ljudi na svetu.

Foto: AP
Kao šefica diplomatije sa srpskim kolegom Vukom Draškovićem 2. decembra 2005. godine (Foto: AP)

Tim povodom, portali u Hrvatskoj pisali su da je celom njenom karijerom rukovodila neka jako moćna - nevidljiva ruka.

Rođena je u Rijeci aprila 1968. školovala se i u SAD. Završila je engleski jezik i španski, da bi 2000. godine magistrirala, s postdiplomskom tezom iz međunarodnih odnosa na temu relacija SAD i SSSR u vreme okončavanja Hladnog rata.

Foto: Facebook
Čak je i bivša šefica HSP Ruža Tomašić rekla da je sigurna u Kolindinu pobedu (Foto: Facebook)

Nesumnjivo ima podršku i radikalne desnice u Hrvatskoj. Tako je nedavno čelnik Hrvatske stranke prava Ruža Tomašić izjavila da je sigurna u njenu pobedu.

U njena predizborna obećanja spada i da će, ako pobedi, prvo nazvati premijera i inicirati sednicu vlade na kojoj bi se raspravljalo o privrednom stanju.

"Na toj sednici volela bih da izlože koji su im planovi za put napred, za izlazak iz krize. Ako te planove nemaju, bilo bi korektno da odstupe", izjavila je.

Na nezvaničnom skupu šefova diplomatija EU u Njuportu 2. septembra 2005. godine (Foto: Reuters)

Kao glavni razlog za kandidaturu navela je teško privredno, socijalno i sveukupno stanje u Hrvatskoj. Za razliku od još aktuelnog predsednika Ive Josipovića, ona smatra da Hrvatskoj nisu potrebni novi temelji, ni novi Ustav, ni takozvana Druga Republika, pošto su kako tvrdi, temelji Hrvatske čvrsti i neuništivi, ukorenjeni u takozvanom Domovinskom ratu.

Put Srbije u EU ona bi uslovila povratkom nestalih iz rata (Foto: AP)

Kada je reč o odnosima sa Srbijom, neposredno uoči drugog kruga predsedničkih izbora, rekla je da bi put Srbije u EU uslovila povratkom nestalih osoba iz rata, jer se zalaže za prava manjina u Hrvatskoj. Ona je u duelu na Televiziji Nova sa protivkandidatom Ivom Josipovićem, rekla da će to tražiti i od Srbije. Kao i Josipović smatra da bi bilo najbolje da se problem graničnih sporova sa susednim zemljama reši pred Međunarodnim sudom pravde.

Sa suprugom Jakovom u pobedničnoj noći (Foto: Reuters)

AFP kaže da je prva predsednica Hrvatske umereno konzervativna političarka koja sebe predstavlja kao "ženu iz naroda" i voli da se šali da je jedna od retkih diplomata koji znaju da muzu krave. Energična političarka ljubaznog osmeha često ističe da je poreklom sa sela i da je imala srećno detinjstvo u skromnoj mesarskoj porodici, navodi francuska agencija. Ona je rođena u jednom selu kod severne jadranske luke Rijeke. Tamo je stekla veštine poput muže krava na koje je ponosna, a svojevremeno je izjavila da je njen heroj njena majka koja je podsticala njene ambicije.

JAKOV KITAROVIĆ - U SENCI SUPRUGINE POLITIČKE KARIJERE

Sa prvom ženom predsednikom, Hrvatska je dobila i prvog muža. Jakov Kitarović je profesor na riječkom Pomorskom fakultetu, ali je svoju karijeru podredio njenoj i svuda ju je pratio. Iako su oboje rođeni u Rijeci, upoznali su se u Zagrebu dok su studirali - on na Fakultetu elektronike i računarstva, a ona na Filozofskom. Jakov Kitarović je na svom fakultetu i magistrirao 1998, a rad na doktoratu je prekinuo zbog obaveza supruge. Završio je i nautiku na Pomorskom fakultetu u Rijeci.

Do sada nije bio preterano eksponiran, uvek se držao po strani, čak i tokom afere s vozikanjem dece službenim automobilom. Sad će morati da prihvati niz protokolarnih obaveza, ali u Evropi ima predsednica, pa će imati s kim da se druži tokom zvaničnih poseta.