Ovim rečima Filip Metoks (27) iz Južne Karoline objašnjava kako njegovo okruženje reaguje kad sazna da je on zapravo „Srbin u telu Amerikanca“, kako sebe u šali voli da zove.
Sve je počelo kad je devedesetih na vestima video rat i rasparčavanje stare Jugoslavije. Kaže da je tada shvatio da „nešto tu ne štima“ i da Srbija nije tako loša kao što je predstavljaju. Danas je Filip član humanitarne organizacije srpske dijaspore „27. jun“ iz Čikaga i s njima je aktivno učestvovao u prikupljanju hrane i različite robe u iznosu od 1,5 miliona dolara, koliko iznosi humanitarna pomoć koju su poslali žrtvama poplava.
Zaljubljen u Srpkinju
- Čim sam čuo kakva se kataklizma dogodila u Obrenovcu, odmah sam se uključio u prikupljanje pomoći. Bukvalno sam 24 sata dnevno apelovao na ljude preko društvenih mreža, javljao prijateljima da uplate novac, doniraju pelene, stvari, hranu... - govori Filip, koji je prvi i jedini put u Srbiji bio 2012.
- Tada sam došao kod devojke Milene, koju sam upoznao u Americi. Nismo više zajedno, ali smo dobri prijatelji, a zahvaljujući njoj upoznao sam mnogo divnih ljudi u vašoj zemlji - priča Filip, koji je diplomirao na Fakultetu za biznis pri Univerzitetu Južne Karoline i zaposlio se u „Amazonu“, vodećoj kompaniji za internet prodaju u SAD.
Ipak, spreman je sve da napusti i doseli se u Srbiju.
Nije sve u novcu
- Srbija je moja opsesija. Strast. Niste ni svesni kako divnu zemlju i ljude koji u njoj žive imate. Stvarno treba da se ponosite svojom istorijom i korenima koje malo naroda ima. Nije sve u novcu - priča Filip, koji je, pošto na njegovom koledžu nisu postojale balkanske studije, sam počeo da se bavi ovom oblasti.
Naš „ambasador“ u Americi
TRAŽI POSAO U SRBIJI
- Vi znate da živite punim plućima. Aplicirao sam na nekoliko mesta za posao i sad mi samo ostaje da čekam. Znam da je kod vas teška ekonomska situacija, ali meni za sreću stvarno ne treba mnogo - naglašava Filip i dodaje da će do tada biti „ambasador“ Srbije u Americi.
- Nabavio sam knjige, učim srpski i želja mi je da ga jednog dana tečno govorim - objašnjava ovaj mladić i ističe da ga porodica u početku nije razumela, a da se kasnije pomirila s činjenicom da je, kako u šali voli da kaže, „otpadnik“.