Cikorija - borac protiv dijabetesa i holesterola
Raste svuda kao korov, najviše pored staza i puteva, po pašnjacima i livadama, po obodima šuma. Voli suva tla. Gaji se i kao kulturna biljka.
Kad i kako se bere
Za lečenje se koristi koren, koji se vadi od druge polovine marta do kraja maja, i ređe cvetovi i listovi, koji se beru od jula do septembra. Koren se očisti, iseče se po dužini i naniže na konac, i suši okačen u hladu na promajnom mestu. Može da se samelje i od njega priprema napitak sličan kafi, ili da se isecka na komadiće i koristi za čaj.
Šta leči
Cikorija čisti i jača želudac, jetru, bubrege i slezinu, popravlja varenje, odvaja prekomernu žuč, leči žuticu i anemiju. Efikasan je lek i u snižavanju holesterola i rizika koji su povezani s visokim holesterolom, kao što su visok krvni pritisak, arterioskleroza, infarkt i moždani udar. Koren ne sadrži skrob, već inulin, što ga čini pogodnim i za ishranu dijabetičara jer ne utiče na porast nivoa šećera u krvi.
Čaj od korena
Pola kafene kašičice suvog korena prokuva se u 2 dl vode 5 do 8 minuta na tihoj vatri. Zatim se ostavi na strani da odstoji poklopljeno 15 minuta, pa procedi. Ovako spremljen čaj pije se tri do četiri puta na dan.
Čaj od cvetova
Kafena kašičica suvih cvetova prelije sa sa 2 dl ključale vode i to se ostavi poklopljeno 2 sata. Nakon toga se procedi i pije po 1 dl dva puta dnevno. Cikorija u ovakvom obliku deluje umirujuće na nervni sistem, ublažava nesanicu i usporava otkucaje srca.
Oblog
Prokuva se 20 g biljke u 0,5 litara vode 5 do 8 minuta, ostavi da se prohladi pa se procedi. Ovim čajem nakvasi se gaza ili pogodna tkanina i stavlja kao oblog na ekcem ili potkožne čireve.
UPOZORENJE
Čaj od cvetova cikorije ne smeju piti trudnice jer povećava amplitudu trudova, pa može izazvati prevremeni porođaj.