Ovo „mlado“ ministarstvo ima i sedam porodilja koje su na bolovanju ukupno 522 dana.
U Ministarstvu finansija 151 radnik bolovao je čak 5.507 dana. Tako ispada da je svaki drugi zaposleni u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave i Ministarstvu finansija, s Kori Udovički i Dušanom Vujovićem na čelu, koristio bolovanje u 2014. godini. Bolešljivi su bili i u ministarstvima pravde i kulture, koje vode Nikola Selaković i Ivan Tasovac, gde je svaki treći, odnosno četvrti radnik uzimao slobodne dane zbog bolesti.
Evropski rekorderi
U Ministarstvu zdravlja zdravstvene probleme imao je svaki peti činovnik. Nisu bili bolesni jedino u kancelariji Velimira Ilića, ministra bez portfelja za vanredne situacije, gde je svih 17 radnika redovno dolazilo na posao tokom prošle godine.
Ovi alarmantni podaci ne iznenađuju Dragoljuba Rajića, konsultanta „Mreže za poslovnu podršku“, koji kaže da su zaposleni u javnom sektoru rekorderi po otvaranju bolovanja i izostajanju s posla, ne samo u regionu već i u Evropi.
- Neka istraživanja pokazala su da zaposleni u javnom sektoru otvaraju bolovanje čak za 42 odsto više nego zaposleni u privatnom. U Evropi ta razlika iznosi svega dva do tri odsto. Ovo govori o neodgovornosti i nedisciplinovanosti koja postoji u našim javnim institucijama - zaključuje Rajić, koji kaže da sugrađani zaposleni kod privatnika dolaze na posao i prehlađeni i pod temperaturom, a taj pritisak koji trpe velikim delom je i nastao zbog toga što privatni sektor mora da izdržava glomazan državni aparat i upravo te ljude u ministarstvima koji izbegavaju posao.
Rade tri sata dnevno
- Pored bolovanja, zaposleni u ministarstvima uzimaju i slobodne dane, izlaze ranije s posla ili završavaju privatne stvari tokom radnog dana. Istraživanja pokazuju da je efektivni rad u javnom sektoru od dva i po do tri sata, dok u privatnom on iznosi više od sedam sati - navodi Rajić i dodaje da je opšte poznato i da neke od žena zapošljavanje u javnoj ustanovi vide kao priliku da ostanu u drugom stanju i otvore bolovanje.
Inače, u 2014. čak 68.966 građana Srbije koristilo je bolovanje, a trošak Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) po tom osnovu iznosio je 7,2 miliona dinara.
Šta oni kriju
MINISTARSTVA BEZ ODGOVORA
Odgovore na pitanja koliko je radnika koristilo bolovanje tokom 2014. godine i koliko dugo je ukupno bilo na bolovanju, nismo dobili od Ministarstva unutrašnjih poslova, ministarstva privrede, rudarstva i energetike, odbrane, rada i zapošljavanja, omladine i sporta, kao ni Kancelarije za evropske integracije.
Ministarka Kori Udovički i ministar Dušan Vujović nisu želeli da komentarišu bolovanja svojih zaposlenih. Velimir Ilić nije odgovarao na pozive i SMS poruke.