SIROMAŠNI I OGORČENI: Teroristi - heroji mladih u predgrađima Francuske

printscreen YT
Muslimanski tinejdžeri dive se braći Kuaši i Kalibaliju i smatraju ih hrabrim junacima

PARIZ - Strah od radikalizacije u siromašnim predgrađima francuskih gradova, naseljenih uglavnom imigrantima, pojačana je posle nedavnih terorističkih napada u Parizu.

Prema izveštaju agencije AFP, koja je prenela razgovor sa predsednikom lokalnog fudbalskog kluba iz predgrađa Liona Muhamedom Trijom, on je bio zapanjen reagovanjem tinejdžera iz kluba na vesti o terorističkom napadu na redakciju lista Šarli ebdo, u kojem je masakrirano 12 osoba.

Rojters 
Braća Kuaši su heroji u očima mladih muslimana iz francuskih predgrađa (Foto: Reuters)

"Oni se dive tim momcima (teroristima)", rekao je predsednik kluba dodajući da je ubistvo ukupno 17 nedužnih civila u napadima u Pariz, u očima tih dečaka - čin hrabrosti.

Lionsko predgrađe je jedno od francuskih blokova sa visokim zgradama odakle je krenula nasilna pobuna imigranata 2005. godine pošto je policajac ubio jednog doseljenika. Agencija navodi da su predgrađa velikih gradova sinonim za neuspeh integracije u Francuskoj i da u njima stasavaju generacije sa osećajem napuštenosti i izolacije.

Tokom odavanja pošte minutom ćutanja stradalima u terorističkim napadima, u školama širom Francuske zabeleženo je oko 200 incidenata, koje su izazvali učenici koji nisu želeli da pokažu poštovanje za ubijene građane.

Reuters 
Sukobi muslimanske omladine i policije u predgrađu Pariza 2005. godine (Foto: Reuters)

Braća Said i Šerif Kuaši, koji su izvršili napad na Šarli ebdo, radikalizovali su svoje stavove tokom boravka u zatvoru, smatraju sociolozi i upozoravaju da ne treba brzati sa zaključcima samo na osnovu toga gde je neko odrastao.

Sociolog sa univerziteta u Nantu Reno Epstejn, ocenio je da su predgrađa "mikrokosmos mnogo šireg problema, uključujući etničku diskriminaciju".

Posle nereda 2005. godine, francuske vlade uložile su milijarde evra kako bi podstakle razvoj predgrađa i otvorile nova radna mesta, ali prema Trijoovim rečima: "Nalivanje tona betona nije dovoljno, potreban je ljudski dodir".