UDAR NA AMERIČKU AVIJACIJU: Kineski hakeri ukrali od SAD dizajn borbenog aviona!

Reuters
Podaci, koje je Kina navodno upotrebila za dizajn sopstvenih naprednih borbenih aviona, uključuju detaljne prikaze motora i radara

SAD/Kina - Kineski hakeri ukrali su 50 terabajta poverljivih informacija koje se odnose na dizajn američkog borbenog aviona F-35, navodi se u dokumentima koje je objavio odbegli američki obaveštajac Edvard Snouden.

Krađa dizajna, koja se dogodila 2007. godine, uštedela je Kini "25 godina istraživanja i razvoja", izjavio je neimenovani zvaničnik američke vojske za članak "Vašington posta" objavljen 2013. godine, prenosi Raša tudej.

Američke vlasti veruju da su kineski hakeri povezani sa vladom u Pekingu.

Prethodno se u medijima navodio podatak da je ukradeno "nekoliko terabajta" podataka, ali novi dokumenti, koje je prošle nedelje objavio nemački magazin "Špigel", pokazuju da je zapravo ukradeno mnogo više podataka, čak 50 terabajta.

Podaci, koje je Kina navodno upotrebila za dizajn sopstvenih naprednih borbenih aviona, uključuju detaljne prikaze motora i radara.

Zvanični Peking je odbacio sve navode o odgovornosti za ovu krađu podataka.

Inače Pentagon je 2013. saopštio da je prizemljio celokupnu flotu F-35 lovaca, pošto je ustanovljeno da postoji kvar na motoru aviona. Kvar je uočen tokom rutinske inspekcije aviona u vazduhoplovnoj bazi Edvards u Kaliforniji, navedeno je u saopštenju.

Lovci F-35 predstavljaju najskuplji borbeni program američke vojske, i njegova vrednost se procenjuje na blizu 400 milijardi dolara. Avioni neće biti u upotebi sve dok se ne utvrdi šta je izazvalo problem na šasiji motora.

Ratna mornarica i Mornarička pešadija kupuju druge verzije F-35, namenjene da zamene stare lovce F-16 - u Ratnom vazduhoplovstvu i F/A-18 - u Ratnoj mornarici. Sve verzije - ukupno 51 avion, prizemljene su u petak dok se ne obavi detaljna procena problema otkrivenog u bazi Edvards. Nijedan od tih aviona još nije dobio borbeni raspored jer su svi na testiranju.