Jetra je biohemijska laboratorija našeg organizma i zaslužna je za razgradnju otrova koji se proizvode u telu. Na zdravlje jetre, pored alkohola, mogu da utiču loše određeni lekovi, nepravilna ishrana, kao i bakterijske i virusne infekcije. Jedan od najjednostavnijih načina čišćenja i detoksikacije jetre je pomoću suvog grožđa.
Najpre izaberite kvalitetno suvo grožđe. Prepoznaćete ga po tome što su zrna smežurana, ne sijaju, nisu previše tvrda, ali ni previše mekana. Izbegavajte zrna koja su vidno oštećena. Najbolje bi bilo da pronađete zrna koja imaju i malu peteljku, to pokazuje da je reč o prirodnom proizvodu.
Kako se priprema sredstvo za čišćenje jetre:
1. Ujutru stavite pola šolje suvog grožđa u vodu i ostavite da stoje oko 15 minuta. Zatim ih dobro isperite pod mlazom vode.
2. Oprana zrna stavite u šolju prokuvane, ali ohlađene vode. Neka suvo grožđe stoji u vodi 24 sata.
3. Sledećeg jutra, pre doručka, popijte tečnost i pojedite suvo grožđe. Ležite u krevetu oko 1,5 do 2 sata držeći toplu kompresu ili flašu tople vode na desnoj strani stomaka.
Ovaj postupak ponavljajte jednom nedeljno oko mesec dana, i to dva puta godišnje.
Neka hrana i suplementi mogu pomoći jetri da radi bolje.
Đumbir, većina tamnozelenog lisnatog povrća, cvekla i nana su veoma korisni. Uz to...
Šargarepe: Bogate beta karotenom pomažu da se reguliše nivo šećera u krvi i smanje zapaljenja.
Gujina trava: Sadrži antioksidanse koji se ponašaju kao blokatori toksina.
Orasi: Pomažu eliminaciju toksina
Limun: Čisti, ne samo jetru, nego i bešiku, bubrege, digestivni trakt i pluća.
Beli luk: Pomaže pročišćavanje krvi i olakšava posao bubrezima i jetri.
Čaj od maslačka: Maslačak se koristi već vekovima u narodnoj medicini. On pročišćava krv i deluje kao antioksidans, pa se preporučuje osobama koje imaju problema s jetrom.
Sok od cvekle: Sadrži hemikaliju pod nazivom betain koja stimuliše ćelije jetre.
Osim ovih namirnica, važno je da dovoljno spavate, posećujete povremeno saunu, prepustite se limfnoj drenaži i pijete mnogo filterisane vode