UNIVERZAL BANKA: Perčeviću produžen pritvor za još 30 dana

Kurir
Protiv Perčevića se vodi istraga zbog sumnje da je izvršio višemilionske malverzacije sa Univerzal bankom, koja je likvidirana prošle godine

BEOGRAD - Viši sud u Beogradu produžio je za još 30 dana pritvor vlasniku "Interkomerca" Goranu Perčeviću, nekadašnjem funkcioneru SPS.

Protiv Perčevića se vodi istraga zbog sumnje da je izvršio višemilionske malverzacije sa Univerzal bankom, koja je likvidirana prošle godine. Sudija za prethodni postupak je 14. januara doneo rešenje kojim je Perčeviću produžen pritvor zbog postojanja okolnosti koje ukazuju da bi boravkom na slobodi mogao da utiče na svedoke, rečeno je u Višem sudu u Beogradu.

Perčeviću, koji je uhapšen sredinom novembra prošle godine, na teret se stavlja da je izvršio krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica u podstrekavanju. Osim njega u tom procesu su osumnjičeni i Milivoje Ćosić i Srđan Žujović, koji se brane sa slobode.

Perčević je osumnjičen za više krivičnih dela, odnosno različite malverzacije u privredi kada je iskorišćavanjem svog položaja i ovlašćenja i prekoračenja granica ovlašćanja neposredno dogovarao sa rukovodiocima Univerzal banke različito odobravanje i obezebđivanje kredita firmama.

Kako je nakon njegovog hapšenja saopštio ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, određenim firmama odobrena su 34 kredita u ukupnom iznosu većem od 1,4 milijarde dinara, a "koji se zbog kreditne nesposobnosti i neadakvatnih sredstva (obezbeđenja), što se znalo u startu, ne mogu vratiti niti mogu biti u celosti vraćeni".
Inače, Perčevićeva firma Interkomerc jedna je od najvećih dužnika Univerzal banke sa milijardu dinara, pored Beohemije sa 1,56 milijardi dinara Farmakoma, takođe, sa milijardu dinara, Luke Beograd, firma Veterinarski zavod Zemun, Zekstra i Optika u vlasništvu Dragana Đurića.

Perčević je bio osnivač i predsednik Mladih socijalista Srbije, a kasnije i potpredsednik SPS-a.
Novembra 2000. godine istupio je iz članstva te stranke. Prema pisanju medija, Perčević poseduje vredne nekretnine uglavnom u centru Beograda, a stavio ih je pod hipoteku za dobijene zajmove pre četiri-pet godina, što ga nije sprečilo da ih i dalje koristi, na malo drugačiji način, kao garant za nove pozajmice.