Da li sertifikat znači zaposlenje?

Zašto su IT sertifikati poželjni? Evo šta kaže statistika

Foto: Pr
Oko 60% IT profesionalaca jednog skorašnjeg istraživanja kaže da sertifikacija vodi do novog radnog mesta, a polovina njih tvrdi da sertifikat donosi i povećanje plate. Međutim, neki sertifikati su vredniji od drugih

Istraživanje o sertifikatima koje su među 700 IT profesionalaca sproveli Network World, sajt namenjen izvršnim menadžerima u IT sektoru, i SolarWinds, kompanija za razvoj softvera za profesionalnu IT infrastrukturu, pokazalo je zanimljive podatke.

Nekih 60% ispitanika reklo je da ih je sertifikat doveo do novog posla, 50% ima veću platu, a 40% da im je porast plate nakon dobijanja sertifikata iznosio više od 10%. Za 29% ispitanika direktna korist od dobijanja sertifikata ogledala se u unapređenju. Ako razmišljate o sticanju IT sertifikata, evo koje su koristi od ovih diploma prema iskustvu nekih od profesionalaca obuhvaćenih istraživanjem:

“IT sertifikat mi je mnogo pomogao”, obaveštava Džef Šunmejker, jedan od ispitanika, trenutno junior administrator mreže u Portlandu. Po njegovim rečima Cisco CCNA, Microsoft MCITP i CompTIA sertifikacije direktno su zaslužne za njegovo napredovanje. Džef kaže da mu je upravo CCNA doneo posao, a MCITP je doveo do unapređenja. Džef ne namerava da stane sa usavaršavanjem i plan mu je da u narednom periodu stekne još neki od IT sertifikata. “Nastaviću da jurim Microsoft i Cisco sertifikate kroz celu karijeru.”

Često se dešava da je upravo određeni sertifikat preduslov za dobijanje neke pozicije. “Moja kompanija je želela Microsoft sertifikovanog IT menadžera, tako da mi je MCSA pomogao da dobijem poziciju na kojoj se trenutno nalazim”, kaže jedan od ispitanika. ”Uspeo sam da ostanem kod istog poslodavca nakon isteka ugovora, upravo zahvaljujući sertifikatu koji sam imao”, kaže drugi IT profesionalac sa naše liste.

Jasno je da je potreba za određenim sertifikatima veća. Nije neobično što su sertifikati za administratore najpopularniji i najvredniji. Čak 67% profesionalaca iz istraživanja ima bar jedan administratorski sertifikat nevezano za izvorno zanimanje, a Cisco sertifikati su se pokazali kao najvredniji, kada govorimo o zaradi, napredovanju ili šansi za zaposlenje. Zarada 45% ispitanih Cisco administratora iznosi preko 110 hiljada dolara na godišnjem nivou.

Rame uz rame sa mrežama (Cisco) ide i bezbednost (CompTIA). Popularnost i nivo zarade kod nosioca ovih sertifikata su slični.

Izuzev direktnog napredovanja i povišice, 25% ispitanika kaže da je poseglo za sertifikatom samo da bi proširili svoje znanje. Svi se slažu da se posebna korist od sertifikata ogleda u sposobnosti da implementiraju nove tehnologije. Neki su prepoznali drugu vrednost. “U firmi su postali svesni da komplikovanije poslove uspevam da obavim zahvaljujući znanju koje sam stekao spremajući se za sertifikat.”

Naravno, mnogo je faktora koji dovode do dobijanja željene pozicije. Dobar tajming i menadžer koji ceni sertifikate su samo neki od njih. Međutim, jedno je sigurno, a to je da dobar IT sertifikat može biti samo plus. Ukoliko gradite IT karijeru trebalo bi da u nekom trenutku steknete bar jedan sertifikat. Kvalitetna priprema za IT sertifikat je relativno kratka, a može doneti mnogo, o čemu svedoči statistika.