Usvojite ovih 5 navika već od sutra

Vizuelizujte svoje ciljeve. Zapišite ih i nosite cedulju sa sobom. Oni će vam pomoći da uvek razumete zašto radite baš ono čime se trenutno bavite

Svako od nas bi želeo da na kraju dana sebi kaže kako je taj dan maksimalno iskoristio. Nažalost, ovo se retko dešava. Svi bismo hteli da budemo produktivniji, ali malo kome polazi za rukom da maksimalno iskoristi dan. Postoji bezbroj saveta za efektnije korišćenje vremena, ali smatramo da treba početi od malih i jednostavnih stvari, koje vam neće poremetiti stečene navike. Evo 5 više nego korisnih saveta odakle započeti put ka većoj produktivnosti.

Dođite na posao prvi, izađite poslednji

Ukoliko živite u velikom gradu, poći na posao ranije nego što je potrebno da biste stigli na vreme može vam se višestruko vratiti. Za početak, izbeći ćete saobraćajnu gužvu. I sami znate koliko je frustrirajuće svakodnevno putovati do posla. Svaki minut izgleda kao večnost, a kada se u saobraćaju desi kolaps, put može potrajati satima.

Vreme koje na ovaj način stvorite može vam pomoći ne samo da drastično povećate produktivnost, već i da postanete jedan od najplaćenijih. Višak sati koristite da razmišljate kako se poslovanje može unaprediti, i za isprobavanje ovih ideja. Skoro svi servisi Googla koje danas koristimo nastali su u onim satima koji su predviđeni za razvoj novih ideja zaposlenih, nezavisno od njihovih primarnih zadataka.

Prethodne večeri planirajte naredni dan

Ako samo 15 minuta, pre odlaska na spavanje, posvetite pravljenju liste zadataka koje sutradan treba da uradite, iznenadićete se koliko ste pre uvođenja ove prakse bili neorganizovani. Najvažnije zadatke planirajte za najproduktivniji deo dana i označite ih krstićem na vašoj listi. Ne prelazite ni na jedan od sledećih, dok ne izađete na kraj sa obavezama koje ne smeju da čekaju.

Obavezno napustite kancelariju kada pravite pauzu

Izaći na ručak van prostorija firme ne samo da smanjuje stres i osvežava, već vam pomaže da se ponovo fokusirate kada se pauza završi i dođe vreme za posao. Nemojte ručati za kompjuterom, već probajte da na pauzi uhvatite vazduh. Zvuči banalno, ali uopšte nije.

Svedite ometanja na minimum

Iako se čini da se i ovaj savet sam po sebi podrazumeva, nije loše podsetiti se da ometača ima na svakom koraku. Ako radite na kompjuterom, jako je teško odoleti želji da pregledate vaše društvene medije, surfujete ili proveravate privatni mejl. Koliko vam puta samo u toku radnog vremena stigne sms ili viber poruka? A koliko vam puta telefon zazvoni? Iako je utišan, vi ćete ga registrovati, što znači da ćete u tom trenutku prekinuti misaoni tok ili aktivnost koju vaš posao podrazumeva. Kod poslova koji zahtevaju veliki koncentraciju, jako je teško vratiti se momentalno u materiju kada vas jednom nešto omete. Zato se potrudite da ugasite sve notifikacije i smanjite neformalne razgovore sa kolegama na nužni minimum. Ne možete nikoga sprečiti da vam se obrati, ali sigurno je da možete da utičete na to da vas ne prekidaju kada nije potrebno.

Uvek držite svoje ciljeve na oku

Vizuelizujte svoje ciljeve. Zapišite ih i nosite cedulju sa sobom. Oni će vam pomoći da uvek razumete zašto radite baš ono čime se trenutno bavite. Ponekad je ljudima teško da sebi objasne zašto je potrebno uraditi neki naizgled besmislen posao. Sa jasnim ciljevima, uvek ćete znati da je sve što radite korak bliže ka većem dobru kojem stremite. Ovo će vam održati motivaciju, čak i ako upadnete u krizu i samoispitivanje.

Pokušajte da svakog dana budete bolji nego prethodnog. Vodite evidenciju o vašim malim uspesima. Uz poštovanje ovih saveta, vrlo brzo ćete i sami biti svedoci napretka. Radite na sebi koliko je god potrebno, dok ne ispunite svoje ciljeve. Postati jako uspešan nije nedostižno, kako vam se možda danas čini.