Specijalni sud

OKONČAN GLAVNI PRETRES: Završne reči na suđenju Luki Bojoviću 19. i 20. marta

Foto: Reuters
Nakon izlaganja završnih reči tužilaštva za organizovani kriminal, okrivljenih i njihovih branilaca sud će zakazati i izricanje prvostepene presude

BEOGRAD - Specijalni sud u Beogradu zakazao je za 19. i 20. mart izlaganje završnih reči tužilaštva i odbrane na suđenju Luki Bojoviću i trojici pripadnika optuženih za više ubistava i pokušaja ubistava, pošto je danas okončao glavni pretres i odbio nove dokazne pregloge odbrane.

Nakon izlaganja završnih reči tužilaštva za organizovani kriminal, okrivljenih i njihovih branilaca sud će zakazati i izricanje prvostepene presude.

Odbrana Luke Bojovića, kojem se u odsustvu sudi predložila je prethodno na današnjem suđenju da sud pribavi prvostepenu presudu španskog suda kojom je Bojović oslobođen optužbi za ubistvo Milana Jurišića, a za koje je ga je španskim istražnim organima "preporučio" Sretko Kalinić.

Bojovićeva odbrana tvrdi da je na Kalinićevom svedočenju zasnovana i beogradska optužnica i tokom čitavog procesa osporava njegov kredibilitet.Bojoviću se, kao i Vladimiru Milisavljeviću sudi se u odsustvu, jer se nalaze u španskom pritvoru zbog optužbi tamošnjih pravosudnih organa, dok su na optuženičkoj klupi Specijalnog suda u Beogradu Kalinić i Aleksandar Simović.Na današnjem suđenju, koje je održano u Okružnom zatvoru u Beogradu, Bojovićevi branioci su pored presude iz Madrida, tražili od suda da pribavi i Kalinićev iskaz koji je dao u bolnici u Zagrebu, u kojoj je završio nakon višegodišnjeg bekstva i sukoba sa Simovićem koji ga je ranio u nogu.

Takođe su predložili da sud pribavi izveštaje policije i tužilaštva i poternicu na osnovu koje je Bojović 9. februara 2012. godine uhapšen u Valensiji zajedno sa Milisavljevićem.Bojovićeva odbrana tvrdi da je Bojović uhapšen i procesuiran u Španiji na osnovu netačne poternice, u kojoj se, kako su naveli pominju i krivična dela za koja u Srbiji nikada nije bio osumnjičen.

Optužnicom beogradskog Tužilaštva za organizovani kriminal Bojović i ostali se terete za ubistvo Branka Jeftovića Jorge i za pokušaj ubistva Andrije Draškovića i Zorana Nedovića Šoka 2004. godine, kao i za ubistvo njihovih telohranitelja Dejan Živančevića i Milutina Jovičića, koji su nastradali prilikom pokušaja ubistava.

Na početku suđenja u oktobru 2010. godine, Kalinić je priznao krivicu za ubistvo Jeftovića i optužio Bojovića za krivična dela koja mu se stavljaju na teret, kao i drugim ubistvima koja nisu opisana u optžinici.

Bojović je krajem 2014. u glavnom gradu Španije oslobođen optužbi za ubistvo Milana Jurišića Jureta u Madridu u 2009. godine, za koje ga je svojim iskazom španskim istražnim organima optužio Kalinić.

Izjašnjavajući se pred španskim sudom, Bojović i Milisavljević su pak optužili Kalinića za ubistvo Jurišića i druge zločine.Bojovića je španski sud ipak osudio na 18 godina zatvorao zbog držanja oružja i falsifikovanja dokumenata.

Milisavljević je Španiji osuđen na ukupno 21 godinu zatvora zbog posedovanja oružja, pripadnopsti kriminalnoj grupi, upotrebe falsifikovanih dokumenata i prikrivanja dokaza, jer pema oceni španskog suda, on je morao da zna ko je likvidirao Jurišića, pošto je neko vreme po sopstvenom priznanju živeo sa njim.

Druga dvojica optuženih u španskom procesu, Siniša Petrić i Vladimir Mijanović osuđeni su na 15, odnosno pet godina zatvora kazne zbog posedovanja oružja i pripadnosti kriminalnoj grupi.To je prvostepena presuda, a pravosnažnu će nakon razmatranja žalbi doneti španski apelacioni sud.

Bojović i Milisavljević su uhapšeni u Valensiji po srpskoj poternici 9. februara 2012. godine.Španija je 2013. prošle godine odobrila njihovo izručenje Srbiji, ali pod uslovom da se najpre okončaju svi krivični postupci koji se protiv njih vode u toj zemlji.

Prema optužnici srpskog tužilaštva za organizovani kriminal, Luka Bojović je u martu 2003. godine nakon ubistva Dušana Spasojevića preuzeo rukovođenje "zemunskim klanom".

Kako se navodi u optužnici, Bojović je odbeglim "zemuncima" pomagao pri skrivanju, obezbeđivao im novac, lažna dokumenta i mesta stanovanja, a oni su zauzvrat izvršavali njegove naloge, među kojima je i niz ubistava.Milisavljević je u odsustvu osuđen na 35 godina zatvora zbog učešća u ubistvu premijera Zorana Đinđića, dok je za krivična dela koja je izvršio kao pripadnik "zemunskog klana" dobio 40 godina zatvora.Osim ove optužnice, Bojović je pravosnažno osuđen na 15 meseci zatvora zbog nedozvoljenog nošenja oružja i falsifikovanih isprava.

Njegov brat Nikola Bojović ubijen je 29. aprila prošle godine u centru Beograda, a za to krivično delo optuženo je više crnogorskih i srpskih državljana, a kao motiv se pominje osveta za neka druga ubistva.