BEOGRAD - Predsednica parlamenta Maja Gojković nije danas dozvolila ministru finansija Dušanu Vujoviću da polemiše sa poslanicima ukoliko nije dobio reč, nakon čega je on izašao iz sale, ali se ubrzo vratio na sednicu.
Gojkovićeva je Vujovića više puta upozorila da ne može sa mesta da dobacuje drugim poslanicima, već da mora da se javi za reč kao i svi ostali.
Ministar finansija je ušao u raspravu sa zamenikom šefa poslaničke grupe SDS Jankom Veselinovićem, koji je obrazlagao neslaganje sa Predlogom zakona o osiguranju depozita.
"Ne može ministada viče na poslanika u toku trajanja diskusije i da kaže da ne može to da sluša, to piše u poslovniku i molim vas nemojte mi dobacivati", poručila je predsednica skupštine.Ona nije dozvolila ni poslanicima SNS da komentarišu ponašanje ministra.Ministar se kasnije javio za reč i objasnio da je burno reagovao na rečenicu poslanika Jankovića da Ministarstvo finansija uzima funkcije Agenciji za osiguranje depozita.
"Pročitajte rečenicu gde stoji da smo nešto uzeli", rekao je Vujović.On je naveo da se pravo upravljanja prenosi samo tamo gde je akcionar Republika Srbija."Ako Ministarstvo finansija nema pravo da upravlja svojim akcijama, ja ne znam", rekao je Vujović.On je dodao da je reagovao, jer je Janković pominjao njegovo ime i implicirao da je neko nešto oduzeo.Iako je Gojkovićeva rekla da će odrediti petominutnu pauzu, sednica je nastavljena bez prekida.
Vujović: I štediše i banke deo novca da uplate u Fond
Ministar finansija Dušan Vujović izjavio je danas da će sve banke i štediše deo novca ubuduće usmetravati na punjenje Fonda za osiguranje depozita, koji će imati pretežno nezavisne članove Upravnog odbora. U upravnom odboru tog tela će sedeti jedan član iz Narodne banke Srbije, jedan predstavnik Vlade Srbije, a na predlog Ministarstva finansija, tri člana će biti nezavisna. „To su ljudi dovoljno stručni da mogu da kontrolišu rad Agencije za osiguranje depozoira“, rekao je je Vujović, govoreći u parlamentu o predlogu zakona o toj agenciji koji je danas na dnevnom redu.
On je naglasio da se država našla u situaciji da je Agencija za osiguranje depozita ispražnjena do poslednjeg dinara, a novim zakonskim rešenjima se, kako je naveo, nudi transparentniji rad i smanjuju troškovi rešavanja depozita.„Agencija i Fond su bili ispražnjeni do poslednjeg dinara, stečajem banaka, zaštitom deponenata...Morali smo naknadno da intervenišenomo i potrošili smo sva sredstva“, naveo je on.
Zbog tog problema, kazao je, država je posegnula i za sredstvima međunarodnih organizacija, a pre svega Svetske banke, odnosno Međunarodne banke za obnovu i razvoj (IBRD), i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD). "Te organizacije traže da donesemo zakone koji će urediti i pitanje osiguranja depozita i pitanje rada Agencije u skladu sa međunarodnim standardima“, poručio je ministar.
Stari sistem je, kazao je on, bio da se nudi nominalna zaštita depozita, do 50.000 evra svi su zaštićeni, ali mehanizmi nisu bili dovoljno razrađeni da učesnici shvate da svako osiguranje košta. „Neko mora da plati premije da bi neko bio osiguran“, rekao je Vujović.Imali smo, kako je naveo, situaciju moralnog hazarda.
„Oni koji su ulagali imali su inicijativu da to rade ne razmišljajući. Štediše sa svoje strane nisu razmišljale u koju će banku da ulože novac do 50.000 evra, jer su znali da će Agencija, odnosno država da zalegne iza toga i pokrije štedne depozite“, rekao je Vujović.