SRAMOTA: Hrvatima oprošteno što su mučili, prognali i ubijali Srbe!
BEOGRAD - Iako je Međunarodni sud pravde u Hagu juče odbio i tužbu Hrvatske i protivtužbu Srbije za genocid, u obrazloženju presude naveo je da su tokom vojne akcije „Oluja“ 1995. počinjeni zločini nad Srbima, ali da oni nisu dosegli razmere genocida.
Predsednik Tomislav Nikolić je posle izricanja presude izjavio da je, iako je naša protivtužba odbačena, potvrđeno da je Hrvatska počinila masovne zločine prema Srbima.
Bilo je masovnih zločina
- Sud je utvrdio da su hrvatske vlasti bile svesne da će vojna akcija „Oluja“ dovesti do proterivanja civilnog stanovništva. Nadam se da će i u vremenu koje je pred nama biti dovoljno hrabrosti kako bi i Srbija i Hrvatska zajedno rešavale sve ono što onemogućava da naš region uvedemo u period trajnog mira - rekao je Nikolić.
Predsednik RS Milorad Dodik kaže da je nad Srbima u Hrvatskoj počinjen genocid, oni su raseljeni i o tome svedoče istorijske, populacione i imovinske činjenice, dok analitičar Ðorđe Vukadinović ne očekuje da će doći do poboljšanja odnosa dve države.
- Kad bismo merili težinu dokaza, Srbija bi imala više razloga za nezadovoljstvo s obzirom na razmere etničkog čišćenja u „Oluji“ - smatra Vukadinović.
Inače, sud se prilikom odbacivanja kontratužbe Srbije oslanjao na konačnu oslobađajuću presudu Haškog tribunala za generala Antu Gotovinu i tako utvrdio da nije dokazano da je kod tadašnjih hrvatskih i vojnih vlasti postojala genocidna namera da Srbe unište kao etničku grupu, što je, kako je naveo predsednik suda Petr Tomka, uslov za dokazivanje.
Brionski transkripti
- Utvrđeno je da je „znatan deo“ Srba „pobegao“ iz Krajine i da je to direktna posledica hrvatskog granatiranja, kao i da brionski transkripti dogovora o akciji „Oluja“ pokazuju da je hrvatsko vođstvo bilo svesno da će egzodus uslediti, pa ga je, čak smatralo i poželjnim.
Ali, čak i da je dokazana namera da se Srbi proteraju, to nije dovoljno da se dokaže „genocidna namera“ hrvatskog vođstva da uništi Srbe - naveo je sudija Tomka.
Vojna kazna za Hrvate
S druge strane, obrazlažući odbijanje hrvatske tužbe, sud je zaključio da zločini srpskih snaga nad Hrvatima u Hrvatskoj od 1991. do 1995. nisu počinjeni s „genocidnom namerom“ da se Hrvati unište kao etnička grupa. Sud je utvrdio da je JNA učinila više dela protiv zaštićene grupe, ali s namerom da ih „vojno kazni“.
- Hrvatska nije dokazala da se radi o nameri da se unište Hrvati - rekao je Tomka.
Predsedavajući je tokom čitanja presude naveo da su mnoga svedočenja koja je Hrvatska iznela pred sud manjkava.
REAGOVANJA HRVATSKIH I SRPSKIH POLITIČARA
Kolinda Grabar Kitarović:
OKRENUTI SMO BUDUĆNOSTI
Iz obrazloženja presude jasno je ko je bio agresor, a ko žrtva. Hrvatska je danas članica EU i NATO i okrenuta je budućnosti. Želela bih da se i sve države jugoistoka Evrope okrenu budućnosti.
Ivo Josipović:
PODIGNUTA LESTVICA ZA GENOCID
Nisam zadovoljan konačnim ishodom. Dobili smo opomenu za strašne zločine koji su se dogodili na ovim prostorima. Pitanje je da li strašni zločini koji su se dogodili podrazumevaju genocid, a sud je, eto, zauzeo ovo konzervativno stajalište i podigao lestvicu za genocid prilično visoko.
Zoran Milanović:
PRIHVATAMO ODLUKU
Učinili smo sve što smo mogli. Nismo zadovoljni odbijanjem tužbe, ali na civilizovan način je prihvatamo.
Nikola Selaković:
POTVRDA PROTERIVANJA
Odlazak Srba iz Hrvatske je posledica vojne akcije, to je sud potvrdio i zbog toga smo zadovoljni.
Saša Obradović:
„OLUJA“ NEZAKONITA AKCIJA
Ishod postupka pred Međunarodnim sudom pravde je očekivan. O operaciji „Oluja“ više se ne može govoriti kao o zakonitoj vojnoj akciji hrvatskih snaga.
Sanda Rašković Ivić:
HRVATI, NEMA VIŠE PROSLAVE „OLUJE“
Hrvatska nakon ove presude više nema moralno pravo da slavi godišnjicu akcije „Oluja“ kao državni praznik.
Dragan Marković
PALMA: ETNIČKO ČIŠĆENJE NAD SRBIMA U HRVATSKOJ
Na neki način je potvrđeno da je Hrvatska počinila etničko čišćenje nad Srbima u Hrvatskoj. Srbi nigde, pa ni u Hrvatskoj, nisu vodili osvajačke ratove, već odbrambene. Tamo se srpski narod branio plašeći se istrebljenja, kao u Drugom svetskom ratu.
Duel Tadića i Kosorove
A SAD IZVINJENJA
Jadranka Kosor: „Sud je nedvosmisleno ustanovio nameru stvaranja velike Srbije i uvažio činjenicu da je „Oluja“ bila legitimna i oslobodilačka.
Boris Tadić: Svi su obavezni da upute izvinjenje jedni drugima, jer su svi činili zločine. Zbog opasnih izjava Kolinde Grabar Kitarović o Vojvodini i Tomislava Nikolića o Vukovaru, tražim, ali ne očekujem da se današnji predsednici izvine jedni drugima.
Ne priznaju presudu
BURNA REAKCIJA HRVATSKIH MEDIJA
Portal Index.hr je sve vreme na naslovnoj strani imao fotografije leševa stradalih tokom devedesetih, a radikalnih komentara bilo je i među onima koje su ostavljali čitaoci. I Jutarnji list je izveštaj na sajtu dokumentovao ratnim fotografijama iz Vukovara i Dubrovnika. „Nemojte biti razočarani, ova presuda je ipak zadovoljština žrtvama“, piše list.
HRONOLOGIJA PROCESA
- Proces pred Međunarodnim sudom pravde pokrenuo Zagreb 1999.
- Hrvatska tužila vlast u Beogradu za genocid koji su snage SFRJ i SRJ navodno počinile na hrvatskoj teritoriji
- Srbija je 2010. odgovorila na tužbu i podnela kontratužbu za genocid, koji su navodno hrvatske snage počinile nad Srbima u akciji „Oluja“
- Usmena rasprava po uzajamnim tužbama za genocid na hrvatskom području od 1991. do 1995. započeta marta 2014.
ŠOKANTNO Srpska kontratužba jednoglasno odbačena
PROTIV BIO I SUDIJA IZ SRBIJE
U donošenju presude u Međunarodnom sudu pravde učestvovalo je 15 stalnih sudija, i dvoje ad hoc sudija iz Srbije i Hrvatske. Za odbacivanje hrvatske presude glasalo je 15 sudija, dvoje je bilo protiv, dok je srpska odbačena jednoglasno, što znači da je sudija iz Srbije osporio da je u Hrvatskoj počinjen genocid nad Srbima. Reč je profesoru međunarodnog prava na Pravnom fakultetu u Beogradu Milenku Kreći. Brazilski sudija Kansado Trindade i ad hoc sudija iz Hrvatske Budislav Vukas glasali su da je Srbija počinila genocid nad Hrvatima.
Činjenice
SVETSKI MEDIJI O PRESUDI
BBC - Sud je odbio balkanske tvrdnje o genocidu, nijedna strana nije kriva za genocid „tokom rata posle cepanja Jugoslavije“.
Špigl - Presudom suda u Hagu okončan je spor koji je trajao 16 godina.
Rojters - Sudije su odbacile hrvatsku tužbu sa 15 glasova za i dva protiv, a srpsku tužbu jednoglasno, što znači da je i ad hoc sudija iz Srbije glasao protiv.
Asošijejted pres - Presuda je mogla da doprinese da dve susedne zemlje ostave za sobom prošlost.