PRODAJE SE DENJUB GRUPA Vrednost 80,000 miliona
BEOGRED - Odluka londonskog investicionog fonda "Mid Europa partners" da kupi "Denjub fuds grupu" (DFG) može da se tumači samo kao dobar poslovni potez i pozitivan signal za Srbiju koji treba iskoristiti, izjavio je danas sekretar Udruženja za poljoprivredu Privredne komore Srbije, Nenad Budimović."
To je znak da je prehrambena industrija Srbije vrlo interesantna za ulaganja investicionih fondova", rekao je on za RTS, komentarišući kupovinu "Denjub fuds grupe", u okviru koje posluju kompanije Imlek, "Mlekara Subotica", Bambi i "Knjaz Miloš", kao i mlekare u vlasništvu Imleka u Makedoniji, Republici Srpskoj i Crnoj Gori.Ističući da taj potez, iako je došlo do promene vlasništva, govori o tome da je Srbija prepoznata kao dobar i kvalitetan proizvođač hrane, on je podsetio da je "investicioni fond, koji je do sada poslovao, podigao standarde primenom novih tehnologija i povećao mogućnost izvoza".
"Činjenica je da smo lideri u proizvodnji hrane u CEFTA regionu, sa velikom mogućnošcu izvoza na rusko, arapsko i evropsko tržište", naglasio je Budimović.
Na pitanje ima li još domaćih kompanija koje mogu biti interesantne stranim fondovima, on je odgovorio da "verovatno ima", ali je skrenuo pažnju na činjenicu da "u hipermarketima gde se prodaje hrana, imamo oko 70 odsto stranog kapitala, samo 30 odsto domaćeg".
"Treba se zalagati da srpski proizvodi u tim hipermarketima i megamarketima budu zastupljeni sa više od 50 odsto, i na tome treba raditi", dodao je Budimović. Kako je rekao, "treba raditi i na tome da se proizvodnja podstakne kvalitetom i primenom standarda, da napravimo dobar privredni ambijent i na taj način smanjimo uvoz hrane, ne barijerama, spuštanjem rampi".
Osnivač i predsednik "Mid Europa Partnersa" ocenio je juče da srpska ekonomija može da dostigne standard razvijenih zemalja, a sektor proizvodnje i prerade hrane može da bude jedan od ključnih motora tog razvoja