Kineska ponuda ograničava porast cene aluminijuma
Tržište aluminijuma ove godine se suočava s mogućnošću naglog rasta ponude iz Kine, što može osujetiti očekivanja globalnog deficita.
Razlika u ceni između Kine i ostatka sveta mogla bi da podstakne izvoz i ograniči rast cene aluminijuma ove godine, kažu analitičari. Pad rublje, koji povećava konkurentnost ruskih topionica, takođe bi mogao dovesti do veće ponude.
Trenutno, na nivou od 1.873 dolara po toni, cena aluminijuma za tromesečnu isporuku ove godine porasla je za 1,4 odsto na Londonskoj berzi metala, što je najbolji berzanski učinak nekog prostog metala.
Konsultantska firma „Si-Ar-Ju“ (CRU) predviđa globalni deficit od 600.000 tona ove godine, ali i suficit od milion tona za Kinu. Razlika u ceni dovela je do izvoza obrađivanih oblika ovog metala, dok kompanije lobiraju da vlada ukine poreze koji ograničavaju izvoz primarnog proizvoda.
Ministarstvo trgovine saopštilo je prošle nedelje da će Kina pažljivo razmotriti preporuku ovog sektora da se smanji ili ukine porez na izvoz primarnog aluminijuma, javlja Rojters.
Najveće kineske kompanije već osećaju posledice slabog domaćeg tržišta. U izjavi za Šangajsku berzu ove nedelje „Čalko“ (Chalco), najveći kineski proizvođač aluminijuma, upozorio je na gubitak od 16,3 milijardi juana u 2014, što je bar duplo više od gubitka koji očekuju analitičari.
Dok je malo verovatno da će Kina ukinuti porez na izvoz primarnih proizvoda zbog odbijanja tamošnje vlade da izvozi sirovi metal, neki od poluproizvoda koji se izvoze iz Kine nisu mnogo drugačiji, kažu analitičari.
Kineske kompanije mogu da zarade 300 dolara po toni izvozeći poluproizvod zbog razlika u ceni, kaže Gejl Beri (Gayle Berry), analitičar u investicionoj banci Džefriz (Jefferies).
„Uočena rigidnost tržišta aluminijuma dovedena je u pitanje zbog kineskog izvoza“, izjavila je Berijeva i dodala:
„Možete da zaradite mnogo novca na izvozu u ovom trenutku, jer sa dva tržišta koja se toliko razlikuju prosta ekonomska logika je da će materijal naći svoj put. Tamo gde se može zaraditi novac, ljudi će naći način da to i urade.“
Procenjuje se da je 68 odsto ovog sektora u Kini pretrpelo gubitke u četvrtom kvartalu prošle godine. Iako se prave manji rezovi u proizvodnji aluminijuma u Kini, novi, jeftiniji kapaciteti se otvaraju u zapadnim provincijama.
Henry Sanderson