Ovaj tekst je preuzet sa sajta Yumama.com
Vodite računa šta unosite u organizam u toku trudnoće. Pojedine namirnice mogu biti štetne po vaše, ali i bebino zdravlje.
Jako je važno da ishrana tokom trudnoće bude pravilna i zdrava, kako bi buduća majka unosila sve sastojke potrebne za pravilan razvoj bebe. Takođe, pojedine namirnice mogu veoma loše uticati na organizam trudnice i na taj način dovesti u opasnost i majku i plod.
Evo spiska namirnica na koje bi trudnice trebalo da obrate pažnju:
1. Nepasterizovani mlečni proizvodi
Mekani sirevi kao što su feta, koziji sir, bri, kamember, plavi sir i meksički sir prave se od nepasterizovanog mleka, pa postoji mogućnost da sadrže bakteriju listeriju koja može dovesti do pobačaja ili prevremenog porođaja. Ovo ne znači da morate potpuno da izbacite sireve iz ishrane tokom trudnoće, već samo da obratite pažnju da li su napravljeni od pasterizovanog mleka.
2. Sirovo meso i mesne prerađevine
Kao i sa mekanim sirevima, treba biti vrlo oprezan i sa sirovim mesom jer mogu takođe da sadrže bakteriju listeriju. Ova bakterija može da preživi vrlo niske temperature pa budite oprezni čak i sa mesom iz frižidera. Ipak, piletina koja je nedavno ispečena ili skuvana je dobra za jelo, jer će toplota ubiti sve štetne bakterije. Izbegavajte takođe mesne prerađevine kao što su viršle, kobasice, paštete i šunku.
3. Opezno sa sušijem
Sirova riba može da sadrži bakterije ili mikrobe koji mogu izazvati trovanje, a ukoliko se zarazite parazitom, tretiranje trovanja je jako kompikovano i otežano u trudnoći. Preskočite rolnice sušija. U ovom periodu, rolnice pravljene od kuvane ribe su mnogo bolji izbor.
4. Morska hrana
U trudnoći treba da jedete ribu, ali samo određene vrste. One velike, kao što su morski pas, sabljarka, kralj skuša, bakalar, odresci tune kao i konzervirana bela albakor tunjevina, uglavnom sadrže visok nivo žive koji prolazi kroz placentu i može biti posebno štetan za razvoj bebinog nervnog sistema. Budite pažljivi i sa ribama koje žive u rekama, potocima i jezerima jer mogu biti zaražene bakterijama i hemikalijama, kao i sa zamrznutom dimljenom morskom hranom (losos, pastrmka, bela riba). Zamrznuta morska hrana bezbedna je samo u obliku kuvanog obroka. Takođe, morski plodovi kao što su npr. školjke, mogu biti zaražene koliformnom bakterijom i salmonelom.
5. Sirova ili nedovoljno pečena jaja
Hranu koja sadrži sirova ili nedovoljno pečena jaja, kao što su preliv za Cezar salatu ili neke vrste sladoleda, treba izbegavati, zbog opasnosti od prisustva salmonele. Jaja su odličan izvor proteina i hranljivih sastojaka koji poboljšavaju fetalni razvoj i sprečavaju nastanak određenih urođenih mana. Zato ih konzumirajte u trudnoći, samo ih pre toga dobro termički obradite.
6. Prezačinjena hrana
Začini neće naškoditi bebi, ali trudnicama mogu izazvati gorušicu koja je inače čest problem u trudnoći.
7. Biljni čajevi
Neki čajevi mogu da utiču na organizam baš kao i lekovi, pa lekari zbog predostrožnosti savetuju oprez. Nisu sve biljke štetne u toku trudnoće, šolja ili dve blage nane ili voćni čajevi su potpuno uredu.
8. Veštački zaslađivač - saharin
Eksperti savetuju izbegavanje konzumiranja saharina jer, za razliku od drugih veštačkih zaslađivača, može da prođe kroz placentu.
9. Kafa
Neka istraživanja pokazuju da mnogo kofeina (više od dve do tri šolje dnevno) povećava rizik od pobačaja. Takođe, ovaj sastojak kafe se povezuje sa prevremenim porođajem i malom porođajnom težinom. Pokušajte da ograničite unos kofeina - šolja kafe dnevno je dozvoljena.
10. Alkoholna pića
Dobro utvrđena činjenica jeste da konzumiranje alkohola tokom trudnoće može ozbiljno da naškodi bebi, ali još uvek nije dokazano koja količina ovog pića je štetna. Kako bi zaštitili svoje dete, najbolje je da ga uopšte ne pijete za vreme trudnoće.
Sa sajta Yumama.com preporučujemo još:
5 top namirnica za zdravu trudnoću
Čajevi u trudnoći: Koje piti, a koje izbegavati?
Pravilna ishrana po trimestrima trudnoće
Preporuke Ministarstva zdravlja o ishrani u trudnoći
Mleko i mlečni proizvodi u ishrani trudnica
Trudnice, oprez! 10 namirnica koje ne bi trebalo konzumirati u trudnoći
Objavljeno
10.02.2015. 15:08h
→ 25.05.2017. 23:20h
Jako je važno da ishrana tokom trudnoće bude pravilna i zdrava, kako bi buduća majka unosila sve sastojke potrebne za pravilan razvoj bebe