(VIDEO) NAJVAŽNIJI DETALJI: Primirje, decentralizacija i povlačenje stranih vojski iz Ukrajine
MINSK - Nov sporazum iz Minska predviđa, između ostalog, prekid vatre od 15. februara, zatim povlačenje svih stranih naoružanih grupa, vojne opreme i mašinerije iz Ukrajine i razoružavanje svih nelegalnih grupa, prenosi Itar-Tass.
Sporazum su u Minsku postigli predsednici Rusije, Ukrajine i Francuske i kancelarka Nemačke, Vladimir Putin, Petar Porošenko, Fransoa Oland i Angela Merkel. U mamutskom sastanku, dugom 16 sati, učestvovala je i predstavnica OEBS Hajdi Tavaljan, a domaćin je bio predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko.
Primenu sporazuma nadziraće Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).
U Minsku su, kako je rekao ruski predsednik Vladimir Putin, usvojena dva dokumenta.
Kontakt grupa je potpisala jedan dokument, koji je, kako je rekao ruski predsednik, paket mera čiji je cilj primena sporazuma iz Minska.
Drugi dokument nije potrebno da bude potpisan i reč je o izjavi ruskog, ukrajinskog i francuskog predsednika i nemačke kancelarke o njihovoj podršci tom procesu.
U novom Sporazumu iz Minska, koji su potpisali i predsednici samoproglašenih narodnih republika Donjecka i Luganska, navodi se i da će ratni zarobljenici biti razmenjeni po principu "svi za sve".
Što se tiče ustavnih reformi, Kijev je dužan da do kraja godine izvrši reformu ustava, proglasi decentralizaciju zemlje i usvoji stalni Zakon o posebnom statusu pojedinih oblasti u Donjeckoj i Luganskoj oblasti.
Sve strane vojske i plaćenici moraju da se povuku iz Ukrajine, što će biti sprovedeno pod nadzorom OEBS.
Nemačka i Francuska su se obavezule da pomognu u obnovi segmenata bankarskog sistema Ukrajine u područjima zahvaćenim ratnim sukobila.
Kad je reč o energetici, Normandijska četvorka još je usaglašavati rešenja.
U usvojenoj deklaraciji stoji da će biti započeti tripartitni pregovori Rusija-EU-Ukrajina u cilju postizanja praktičnih rešenja pitanja važnih za Moskvu kad je reč o sporazumu o saradnji Ukrajine i EU.