Anketari Zavoda za statistiku prete građanima

SKANDAL: Kažite koliko jaja i hleba kupujete ili će vas kazniti sa 50.000

Foto: Shutter
Zaposleni u RZS naređuju ljudima da popunjavaju dnevnik potrošnje ili im sleduje kazna

BEOGRAD - Koliko jaja, paštete, kiselih krastavaca, deterdženta, uložaka ili konca za štrikanje kupujete? Da li pazarite beli hleb ili kifle, zelen vam treba za supu ili čorbu?

Na ova i mnogo druga pitanja svakodnevno, u toku 15 dana, moraće da odgovori 9.000 građana Srbije, jer će u suprotnom dobiti novčanu kaznu od 10.000 do 50.000 dinara!

Upisuju i poklone

- Pre nekoliko dana na mojim vratima pojavio se čovek zahtevajući da popunjavamo anketu o svakom dinaru koji potrošimo u kući! Kad smo odbili, bezobrazno nam je rekao da moramo to da ispunimo jer ćemo u suprotnom platiti kaznu - kaže Paraćinka koja je bila šokirana zahtevima iz ankete.

Ona je samo jedan od 9.000 građana Srbije kojima je Republički zavod za statistiku Srbije (RZS), u okviru ankete o potrošnji domaćinstava za 2015. godinu, poslao dnevnik potrošnje. U anketu će građani, između ostalog, morati da upisuju koliko pakli cigareta, toalet-papira, žvakaćih guma, piva ili kobasica kupuju. Ali to nije sve, jer mora da se prijavi i da li je određeni proizvod kupljen u diskontu, hipermarketu, na pijaci, preko interneta ili na crno. U anketu je potrebno upisati i šifru proizvoda ili usluge, a moraće da se zna i svaki poklon koji ste primili ili dali tokom anketiranja. Ako odete u restoran na ručak ili kafu, to takođe morate detaljno da opišete.
Foto: Stampano Fa


Uzeli ste godišnji odmor i nameravali da ga provedete odmarajući se s porodicom i prijateljima ili uživajući u zimskim čarolijama na nekoj planini? Može, ali nemojte zaboraviti da sa sobom ponesete svog novog najboljeg druga - dnevnik potrošnje!
- Ako ste u toku izveštajnog perioda na odmoru u zemlji ili inostranstvu, ponesite dnevnik sa sobom i svakodnevno evidentirajte sve troškove. Kupovinu u inostranstvu upisati u dnevnik, a vrednost preračunati u dinare - piše u anketi koji je RZS dostavio građanima.

Zakon i praksa

Članom 54 Zakona o zvaničnoj statistici predviđena je novčana kazna od 10.000 do 50.000 dinara za onoga ko ne dostavi ili dostavi lažne podatke za potrebe zvaničnih statističkih istraživanja.
- U praksi, Republički zavod za statistiku ne pokreće postupak protiv izveštajne jedinice odnosno domaćinstva u slučaju odbijanja saradnje ili davanja nepotpunih i netačnih podataka - rekli su nam u RZS.

RZS
SVI PODACI SU POVERLJIVI

U RZS objašnjavaju da se anketa sprovodi na osnovu Uredbe o utvrđivanju plana zvanične statistike za 2015. .
- Sprovodimo ovakva redovna statistička istraživanja od 1954, a od 2003. podaci se prikupljaju metodom vođenja dnevnika. Načelo statističke poverljivosti podrazumeva zaštitu podataka koji se odnose na pojedinačnu statističku jedinicu i upotrebu ličnih podataka isključivo u statističke svrhe.