MOSKVA - Ruski predsednik Vladimir Putin i pored politike Evropske unije i Amerike prema njemu i njegovoj zemlji uživa ogromnu podršku na Starom kontinentu, i to kako levičarskih, tako i desničarskih organizacija, koje su na majskim izborima za Evropski parlament ostvarile zapanjujući uspeh.
Naime, one su tada uspele da zauzmu čak četvrtinu sedišta, što je u trenucima zategnutih odnosa između Rusije i Zapada podstaklo strah da bi unutar Strazbura, u srcu Evrope, mogao da se formira koherentan i izuzetno jak proruski blok, piše Ekonomist.
Novi put Grčke
Trenutno najglasniji podržavaoci politike šefa Kremlja jesu pripadnici grčke levičarske stranke Siriza, koja je na nedavnim parlamentarnim izborima uspela da ostvari skoro apsolutnu većinu. U prilog tome ide činjenica da je novopostavljeni ministar spoljnih poslova u Atini Nikos Kocijas otišao u Moskvu kao prvu destinaciju u svojoj turneji van EU. I u Španiji Putin ima svoje obožavaoce takođe u levičarima stranke Podemos, čiji lider Pablo Iglesijas Turion žestoko optužuje Zapad za dvostruke standarde u pregovorima sa Rusijom.
Mađarska desničarska stranka Jobik ili Pokret za bolju Mađarsku, koja je u aprilu prošle godine na parlamentarnim izborima osvojila čak 20 odsto glasova, otvoreno je proruski orijentisana. Tokom 2013. njeni članovi naglašavali su da je Rusija jedini iskreni čuvar evropskog nasleđa, dok nasuprot njoj stoji izdajnička EU.
Evroskeptici
Najkontroverzniji član Jobika i ujedno pripadnik Evropskog parlamenta jeste Bela Kovač, koji je unutar te institucije lobirao za ruske interese i podržao otcepljenje Krima od Ukrajine i njegovo pripajanje Rusiji. Međutim, kako navodi Ekonomist, EU je posebno zabrinuta i što je čak i Mađarska liderska stranka Fides nekoliko puta pokazala bliskost prema Rusiji.
- U julu 2014. mađarski premijer Viktor Orban navodio je da želi da stvori jednu neliberalnu zemlju unutar EU - piše Ekonomist.
Iako se u mnogim zapadnim medijima tako nešto objašnjava time da Putin najverovatnije finansijski pomaže stranke koje su uz njega, analitičar Anton Šekocov tvrdi da je tako nešto teško izvodljivo.- Mislim da predsednik Putin više pruža potporu pojedincima nego njihovim strankama i organizacijama - istakao je Šekocov.
Ko sve stoji uz moskvu
Bugarska - nacionalistička stranka Atak, čiji je lider Volen Siderov, otvoreno podržava politiku Rusije
Grčka - ekstremno desničarska stranka Zlatna zora oštro se suprotstavlja stavovima i politici EU, dok je uz Moskvu i Siriza
Mađarska - Jobik - lider te stranke Gabor Vona naglašavao je više puta da jedino Rusija čuva evropsko nasleđe, dok je EU izdajnička organizacija
Austrija - Slobodarska partija Austrije, na čijem je čelu Hajnc Kristijan Štrahe, izraziti evroskeptik. Ta politička opcija u austrijskom parlamentu zastupljena je sa 40 mesta od 183
Francuska - Nacionalni front
Britanija - Britanska nacionalna partija (BNP), koja zagovara evroskepticizam. Na njenom čelu je Nik Grifin
Španija - stranka Podemos, koja je po ideologiji slična grčkoj Sirizi
Nemačka - Nacionalna demokratska partija (NPD), koja ima predstavnika u Evropskom parlamentu. Njen vođa je Ugo Voigt
Italija - sumnja se da je Moskvi velika podrška politički parlamentarni pokret Severna liga, koji je sa pet poslanika zastupljen u Evropskom parlamentu. Proruski je orijentisana i Napred, Italijo, Silvia Berluskonija, bliskog Putinovog prijatelja
LE PENOVA Otvoreno uz Moskvu
FRANCUSKA DESNICA DOBILA 10,6 MILIONA $ OD RUSA?
Francuska desničarska stranka Nacionalni front, koja poslednjih meseci beleži ogroman uspeh u Francuskoj, otvoreno podržava Moskvu i predsednika Vladimira Putina. Liderka partije Marin le Pen nekoliko puta je išla u Moskvu za veoma kratko vreme, a nedavno je prihvatila zajam od 10,6 miliona dolara od Prve češke ruske banke, koja je povezana s Kremljom. Ipak, ona tvrdi da je novčani zajam uspela da dobije zahvaljujući zapadnim bankama.