NEOBIČNA IDEJA: NASA šalje podmornicu u svemir!

Shutterstock
Američka svemirska agencija rešila je da pošalje automatizovanu laboratoriju na Titan kako bi ispitala njegovo more

VAŠINGTON - Posle uspešnog slanja rovera na Mars, američka svemirska agencija NASA rešila je da nastavi osvajanje Sunčevog sistema, i to na veoma neobičan način - podmornicom.

Amerikanci planiraju da automatizovano plovilo pošalju na Saturnov mesec Titan kako bi ispitali najveće more na tom satelitu.

Kraken mare

Kako je objavljeno, plan je da se podmornica pošalje na Titan do 2040. godine kako bi ispitala jedina mora koja su naučnici dosad otkrili van Zemlje. Ipak, mora na Titanu nisu baš kao naša, već su mora ugljovodonika u tečnom stanju, a astronomi žele da otkriju šta se nalazi ispod njih.

Naučnicima je posebno zanimljivo najveće more na severu - Kraken mare, koje ima oko 400.000 kvadratnih kilometara i duboko je oko 300 metara.

Prema sadašnjim nacrtima, podmornica za Titan, koja još nije dobila ime, trebalo bi da bude teška jednu tonu i da ima električni pogon, koji će omogućiti kretanje tokom misije od 90 dana. Do Titana će biti poslata letelicom koja će izgledati slično avionu „US er fors x-37“, koji će moći da izdrži supersonični ulazak u atmosferu Saturnovog meseca, da ispusti podmornicu, ali će sam potonuti posle te operacije.
printscreen YT 
Foto: Printscreen You Tube


Ispitivanje fenomena

Titanovu atmosferu uglavnom čine azot i metan, a atmosferski pritisak je 1,5 puta veći nego na našoj planeti, dok su prosečne temperature -179 stepeni Celzijusovih. Generator koji će podmornica koristiti omogući će ne samo njeno kretanje već i zaštitu od smrzavanja.
- Plovilo će posmatrati i istražiti struje u Kraken mareu, koji ciklon pogađa svakih 16 zemaljskih dana ili svakog dana na Titanu - saopštili su naučnici NASA.

Procena je da će podmornica moći da se kreće brzinom od jednog metra u sekundi ili 3,6 kilometara na sat. Ako je more duboko kao što se pretpostavlja, moguće je da će azot u tečnom stanju potopiti podmornicu. Ipak, prikupljeni podaci omogući će naučnicima da otkriju ima li života van Zemlje, kao i da bolje shvate kako je život nastao na našoj planeti.
- Ispitaćemo sve okeanografske fenomene - hemijski sastav, površinu, površinske struje... Sve to ne možemo da otkrijemo bez laboratorije u moru - kažu u NASA.