Ništa od kolektivnog ugovora

NISU POTPISALI: Prosvetari nastavljaju štrajk

Foto: Marina Lopičić
Sindikati poručuju da članstvo ne može biti zadovoljno tekstom sporazuma jer nemaju garancije za prvi štrajkački zahtev - kada će novac biti isplaćen i koliki će iznos dobiti

BEOGRAD - Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije donela je danas odluku da nastavi štrajk, odlučivši da ne potpiše Poseban kolektivni ugovor i sporazum o rešavanju spornih pitanja u prosveti zato što ne postoje čvrste garancije da će dogovoreno biti i ispunjeno.

To je potvrdila portparol Unije Sindikata prosvetnih radnika Srbije Jasna Janković.

Ona je ranije objasnila da članstvo ne može biti zadovoljno tekstom sporazuma jer nemaju garancije za prvi štrajkački zahtev - kada će novac biti isplaćen i koliki će iznos dobiti.

Dva sindikata obrazovanja - Unija Sindikata prosvetnih radnika Srbije i Sindikat radnika u prosveti Srbije nisu potpisala Poseban kolektivni ugovor i sporazum o rešavanju spornih pitanja u prosveti a na današnjim sednicama Glavnog odbora i Predsedništva razmatraju ova pitanja.

Prema ranijim najavama, Sindikat radnika u prosveti Srbije odlučiće u toku popodneva da li će prihvatiti sporazum ili nastaviti štrajk.

Čelnici Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost" i Sindikata obrazovanja Srbije u sredu su sa ministrom prosvete potpisali sporazum i PKU i izjavili su da su zadovoljni postignutim i da će nastava u školama njihovim članicama biti normalizovana od 18. februara.

Jedan od zahteva prosvetnih radnika jeste uvođenje platnih grupa i platnih razreda u javnom sektoru, što je, prema rečima ministra Srđana Verbića, najefikasniji način da se uspostavi pravedan odnos plata, shodno nivoima obrazovanja i u skladu sa odgovornošću posla koji se obavlja."Donošenje Zakona o platama koji će regulisati odnose između zarada, od prioritetnog je značaja za Vladu Srbije, a posebno za prosvetu zbog toga što su u ovom resoru u proseku najobrazovaniji ljudi", rekao je ranije Verbić za Tanjug.Kako podseća ministar, jasna namera države da donese ovaj Zakon, koji bi počeo da se primenjuje 2016. godine, sadržana je i u Sporazumu o rešavanju spornih pitanja izmedu Vlade Srbije i reprezentativnih sindikata prosvete.