Fotografisali su se pored spomenika Karađorđu, crkve i kazana s vrućom rakijom, stvarajući onaj saborski metež, tako drag prodavcima pljeskavica. Uniformisani, oni poslednjih godina čine gotovo polovinu publike koja prati proslavu državnog praznika.
Drugu veliku grupu učesnika proslave činili su pripadnici Obraza, Dveri, 1389... I kako su se sve već zvali ili se zovu desni, nacionalistički pokreti. Ranijih godina morao je vladika Jovan lično da podvikne i utiša ih jer se nisu smirivali ni tokom služenja pomena. Oni svojim povicima uvek nadjačavaju govornike i daju osnovni ton skupu.
Prekjuče se predsednik opštine Aranđelovac, čitajući s papira, prisutnima obratio rečima: „Poštovani predstavnici Vlade...“, ali takvih u Marićevića jaruzi nije bilo! Radović im se, očigledno, nadao do poslednjeg časa, pa nije stigao da izmeni napisani govor!
Nije bilo ni nj. k. v. Aleksandar Karađorđević, iako je zastava s njegovim njegovim likom bila najveća - brat bratu, jedno tri sa tri metra, ako ne i veća. Njoj je, koplje uz koplje, stajala ona s likom Vladimira Putina, a kad smo kod portreta, prekjuče je tamo bio i jedan Radovan Karadžić. Parole su, međutim, bile jednolične. Uzvikavane su reči koje se ne pominju pristojnim novinama.
Zvanični deo proslave, zajedno sa crkvenim pomenom, trajao je tek dvadesetak minuta.Neko je oprezno viknuo „Živeo kralj!“, ali mu niko nije odgovorio.
(M. P.)
Oko sokolovo Na Karađorđevom grobu
POČAST RATNIKU DRAGUTINU MATIĆU
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić povodom Dana državnosti otkrio je spomen-obeležje „Oko sokolovo - na braniku otadžbine 1914-2014“, postavljeno na Dom Vojske Srbije u centru Beograda. Reljef u bronzi predstavlja lik srpskog ratnika izviđača Dragutina Matića, koji je prema najslavnijoj fotografiji iz Prvog svetskog rata načinio Mirko Mrkić Ostroški. Fotografiju je na području Drine 1914. snimio ruski ratni reporter Samson Černov.
MAJA GOJKOVIĆ POLOŽILA VENAC
Čast i dužnost da položi lovorov venac na Karađorđev sarkofag u crkvi na Oplencu pripala je Maji Gojković, predsednici skupštine Srbije. Ranijih godina tu ceremoniju, s počasnim strojem Garde Vojske Srbije, crvenim tepihom i vojnom muzikom, pratile su brojne novinarske ekipe. Prekjuče, međutim, da nije bilo novinarke ekipe državne agencije i izveštača Kurira, nikog ne bi bilo.