Prva sednica Komisije

VESIĆ: Počeo proces izmene Statuta Beograda

Foto: Fonet
Gradski menadžer je izrazio uverenje i da će Komisija, u roku od devet meseci, koliko je predviđeno, izaći sa predlogom Statuta, koji neće nuditi samo "kozmetičke", već "revolucionarne promene" a koje će na drugačiji način urediti funkcionisanje Skupštine Grada, u interesu građana

BEOGRAD - Prva sednica Komisije za izmenu Statuta Beograda održana je danas u Skupštini grada, čime je i formalno počeo proces izmene tog akta.

Gradski menadžer Goran Vesić rekao je novinarima, nakon sastanka Komisije kojim je predsedavao, da je cilj da se se napravi Statut koji će biti mnogo funkcionalniji, odnosno koji će građanima omogućavati da brže rešavaju probleme.

On je izrazio uverenje i da će Komisija, u roku od devet meseci, koliko je predviđeno, izaći sa predlogom Statuta, koji neće nuditi samo "kozmetičke", već "revolucionarne promene" a koje će na drugačiji način urediti funkcionisanje Skupštine Grada, u interesu građana.

"Imali smo vrlo konstruktivnu diskusiju u kom pravcu treba da idu izmene Statuta jer on uređuje na koji način će grad funkcionisati i postignuta je opšta saglasnost da se napravi Statut koji će biti mnogo funkcionalniji", rekao je Vesić.

Prema njegovim rečima, Statut treba promeniti tako da građani ne moraju da prelaze po 30 ili 40 kilometara da bi rešili neki problem, a da istovremeno Grad na jednom mestu održi funkcije koje su mu potrebne kako bi se brže razvijao.

Kako je istakao, u narednih 15 dana će biti upućen javni poziv opštinama, sekretarijatima, gradskim preduzećima, članovima Gradskog veća, građanima, Privrednoj komori Beograda i nevladinim organizacijama da upute predloge za izmenu Statuta.

Komisija će, kako je istakao, te predloge razmotriti i o svakom od njih pojeinačno zauzimati stav.Vesić je naveo da postoji politička volja da se Grad uredi na drugačiji način, da se reše problemi koje građani svakodnevno osećaju, da uređenje prestonicee bude funkcionalnije i da građani brže i efikasnije rešavaju probleme, a da se Grad istovremeno bolje i brže razvija.

"Zato pozivam sve da iskoriste trenutak i upute predloge, jer posle mnogo decenija, prvi put postoji politička volja da se Statut izmeni u pravcu boljeg funkcionisanja Grada", rekao je Vesić.

On je izrazio zadovoljstvo što su sastanku prisustvovali skoro svi članovi Komisije za izrad Nacrta odluke o promeni Statuta grada Beograda, a među kojima je i deset predsednika gradskih opština.Predsednik opštine Sopot Živorad Milosavljević izrazio je nadu da će biti izmene Statuta ići u pravcu boljeg funkcionisanja grada i njegovih opština, a kako bi radili na pravi način i u interesu građana.

Milosavljević veruje da će biti napravljen predlog Statuta koji će biti "po meri Beograđana", a ističe i da se mora napraviti balans između grada i opština."Mora se napraviti uvezana priča i očekujem da u tom pravcu napravimo predlog Statuta koji ćemo uputiti Skupštini grada", rekao je Milosavljević.

Skupština grada je na sednici 21. januara ove godine donela Zaključak o pristupanju promeni Statuta grada Beograda.Tom prilikom je obrazovana Komisija za izradu Nacrta odluke o promeni Statuta grada, čiji je predsednik Vesić, a zamenik predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević.