Jezivi rezultati testiranja dečjih proizvoda

ŠOKANTNO: Otrov u cuclama i pelenama za bebe!

Foto: Profimedia
U 16 artikala namenjenih najmlađima pronađene kancerogene materije i jedinjenja koja izazivaju poremećaj hormona i oštećuju mozak

BEOGRAD - Od ukupno 68 proizvoda namenjenih bebama koji se mogu naći na tržištu Srbije i EU u 16 su pronađene štetne hemikalije koje predstavljaju direktan rizik po zdravlje dece, saopštila je Asocijacija potrošača Srbije (APOS).

Kancerogene materije i jedinjenja koja izazivaju poremećaj hormona, smanjuju plodnost i imaju štetne posledice na mozak novorođenčeta nađeni su u prostirkama za presvlačenje, u pelenama, tekstilnim prostirkama, bodijima i cuclama.
- Tako su u tri od 19 bodija pronađeni ftalati, kancerogene i izuzetno opasne materije. Iste hemikalije prisutne su i u šest prostirki slagalica i u jednoj tekstilnoj prostirki - upozorava Zoran Andrejić, predsednik UO APOS.

Testirani u laboratorijama EU

On kaže da je od 11 ispitanih pelena u četiri ustanovljeno prisustvo natracena i naftalena, koji su mutageni i kancerogeni, a u jednoj od 10 cucli pronađen je bisfenol A, koji štetno deluje na mozak.
- Ovo istraživanje sproveli smo u saradnji sa 10 potrošačkih organizacija koje su članice krovne organizacije potrošača u EU (BEUC), a ovi proizvodi testirani su u akreditovanim evropskim laboratorijama. Sledeće nedelje znaćemo koliko se tačno opasnih proizvoda može naći na tržištu Srbije i ko su proizvođači istih - dodaje naš sagovornik.


Ministarstvo bez prijave

Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača, podseća da se dešavalo da roba koja zbog lošeg kvaliteta ne može da se plasira u zemljama EU završi kod nas:
- Razlog za to je što naša regulativa nije usklađena sa evropskom, a nemamo ni odgovarajuće mehanizme kontrole.

U Ministarstvu zdravlja kažu da nisu obavešteni o ovom istraživanju, ali da do sada nisu imali prijavu o „neusaglašenosti tih proizvoda“.
- Proizvodi za bebe i malu decu koji dolaze u kontakt sa sluzokožom i kožom obavezno se prilikom uvoza podvrgavaju kontroli zdravstvene ispravnosti - kažu u ministarstvu, upozoravajući roditelje da proizvode za decu ne nabavljaju na pijacama, na ulici ili na neki drugi sumnjiv način.

U ministarstvima trgovine i zdravlja juče nismo dobili odgovore na pitanja da li i na koji način inspekcija kontroliše proizvode za bebe.