10 saveta za uspeh i bogatstvo najbogatijeg čoveka na svetu
Bil Gejts, nekada najbogatiji čovek na svetu, nedavno se vratio na tu poziciju. Trenutno, brojka koja se vezuje za Gejtsa iznosi čak 76 milijardi, a njegov Microsoft je proizvođač vodećeg brenda u svetu operativnih sistema. Ako nekoga treba da poslušamo, to je Gejts. Evo njegovih 10 saveta za uspeh i bogatstvo.
Počnite što je moguće pre
Bil Gejts je imao samo 13 godina kada je počeo da radi s kompjuterima. Kada nešto započnete rano u životu, to vas oblikuje. Ne samo da imate šansu da u tome postanete uspešniji od drugih, već je manje verovatno da ćete odustati.
Ako ste imali san i krenuli da radite na njemu kao mlad čovek, bićete imuniji na one koji će vam na tom putu govoriti da nećete uspeti. A takvih će biti. Kada počnu da vas primećuju neće vam biti problem da ignorišete zlobnike. Tvrdoglavost je potrebna za uspeh, a period u kome drugi imaju najveći uticaj na vas jeste upravo period kada ste mladi.
Postanite partner
Gejts je veoma rado formirao partnerstva sa uspešnijima od sebe. Nije imao problem da ne bude prvi čovek firme, jer je u tome video priliku da uči od drugih preduzetnika. Takođe je gradio odnose sa onima koji mu mogu pomoći u karijeri ili budućim poduhvatima.
Nećete zarađivati 60 000 dolara godišnje odmah nakon srednje škole
Budimo iskreni − uspeh bez iskustva ne postoji. Ne treba se zavaravati. Bez obzira na obrazovanje koje steknete, na putu ka vrhu potrebno vam je iskustvo.
Diploma iz poslovne administracije neće vam doneti titulu CEO-a multinacionalne kompanije. Tu poziciju morate da zaradite. Da li ćete imati hrabrosti da pokrenete svoju firmu, ili ćete raditi marljivo da dođete do vrha u nekoj korporaciji − ostaje na vama.
Postanite što pre svoj gazda
Bil Gejts je jako rano postao šef. To ga je stavilo u poziciju da ima potpunu kontrolu sopstvenog uspeha. „Ako ne gradite svoje snove, neko će vas angažovati da gradite njihove.” To je bio njegov životni moto. Neka postane i vaš.
Ne kukajte zbog grešaka, učite na njima
Da li ima poentu kriviti druge za vaše greške? Koga pokušavate da prevarite? Dakle, prestanite da krivite druge za svoje propuste ili pogrešne odluke i otarasite se osećaja krivice. Greške su sastavni deo svakog procesa učenja. Korist od ranih grešaka je ogromna. Znaćete tačno šta treba da uradite ukoliko se situacija iz prošlosti ponovi. A ponoviće se. Jedina je razlika što će ulozi biti veći, pa samim tim i odgovornost.
Budite strastveni i posvećeni
Svaki preduzetnik mora strastveno voleti ono čime se bavi da bi obezbedio uspeh. Najuspešniji pojedinci čine da posao izgleda lako, upravo zato što ga obožavaju. Ako je vaš posao stresan i pretežak za vas, onda se zapitajte da li ste izabrali pravu stvar.
Život je najbolja škola, bolja od bilo kog univerziteta
Bez obzira koliko ste knjiga pročitali i koliko testova položili ništa što naučite na fakultetu ne može da vas pripremi za pravi život. Zato, stičite iskustvo najbrže što možete. „Ako mislite da je vaš nastavnik težak, sačekajte da dobijete šefa”, poučne su reči Gejtsa.
Budite dobri prema štreberima
Danas već čuveni citat „Budite fini prema štreberima. Velike su šanse da ćete na kraju raditi za nekog od njih” se pokazao istinitim. Oni su ti koji će najviše raditi i biti najpametniji na putu ka uspehu.
Televizija ne daje realnu sliku
Potrebno je da se što pre oslobodite verovanja da televizija oslikava realan život i ljude. Gledanje televizije ne samo što je „šarena laža”, već i veliki gubitak vašeg dragocenog vremena.
Život nije fer
Ma koliko radili, uvek će postojati šansa da stvari krenu nizbrdo, vrlo često ne vašom krivicom. Koliko god se trudili, ne postoji apsolutna kontrola. Život nije fer, on je igra. Ako se ne trudite da ustanete kada padnete, onda i ne zaslužujete uspeh. Pobednici ovo znaju i vraćaju se u igru dok ne pobede.