Oglašavanje u 21. veku

Zašto je video animacija najpametniji marketinški izbor?

Sa porastom sadržaja koji nam se svakodnevno nude putem različitih medija, postalo je sve izazovnije pronaći način da se pridobije i zadrži pažnja pojedinca. U nedostatku vremena, sve češće ne uspevamo da se posvetimo gotovo nijednom sadržaju duže od, u najboljem slučaju, nekoliko minuta, a vrlo često svega nekoliko sekundi.

Prema brojnim studijama i merenjima, gotovo polovina poseta web stranicama traje prosečno 12 sekundi, a 17% poseta čak i manje od 4 sekunde. Uz porast popularnosti društvenih mreža, poput Facebooka, Twittera i Instagrama, na kojima informacije protiču vrlo brzo, velike su šanse da će se u budućnosti to vreme još više smanjiti.

Međutim, kada je video sadržaj u pitanju, stvari stoje drugačije. Prema merenjima comScorea, jedne od vodećih agencija za analizu internet saobraćaja, samo u SAD je, u januaru 2014. godine, 184 miliona stanovnika pogledalo 49 milijardi videa, što u proseku iznosi 19 i po časova po stanovniku. S toga ne čudi što je video i dalje najzastupljeniji i najmoćniji vid prenosa najrazličitijih informacija.

Ako planirate da se oglašavate, možda treba da napustite kupovanje stranica u časopisima i uložite u efektni video klip. Evo dobrih razloga zašto je video dobar marketinški izbor:

Velika moć „pokretnih slika”

Prepoznali su je još odavno, sa pojavom filma, mnogi. Među njima i Lenjin, koji je smatrao film najmoćnijim propagandnim sredstvom. Moć „pokretnih slika” se ogleda u mogućnosti da se na pitak, zabavan i primamljiv način plasiraju potrebne informacije, ali i da se izazove emocija koja će neminovno ostaviti trajniji utisak. U današnjem brzom vremenu neophodno je „zgrabiti” svu pažnju − video je mnogo efikasniji način za to od teksta, jer trenutno izaziva emociju.

Animacija je jezik današnjice

Razvojem tehnologije, animacija dobija sve veću prednost nad igranim, tzv. „live action” sadržajem, koji podrazumeva učešće glumaca, odnosno „živih aktera”. Njenoj popularnosti su doprinele i video igre, odnosno animirani filmovi koji imaju široku publiku.

Pogodnosti animacije su prepoznale i velike kompanije poput Chanela. Nakon brojnih reklama i filmova koji su se bavili likom i delom poznate kreatorke Koko Šanel, napravila je jednostavan, ali upečatljiv animirani video omaž od 12 kratkih videa. Izvedeni u crno-beloj tehnici, uz korišćenje fotografija, crteža, te animiranih figura i oblika koji evociraju njene kreacije i uz naraciju koja nenametljivo, a emotivno predstavlja uspon i borbu jedne žene, &a href=" " target="_blank">ovaj video predstavlja primer jedne od najinteligentnijih marketinških kampanja.

Jednostavnost i efektnost

Jednostavnost izrade ovakvih videa je prednost. Dok je za kvalitetan igrani spot neophodno izdvojiti poveća novčana sredstva i pronaći kreativan tim saradnika, za dobar animirani video je ponekad dovoljna i samo jedna kreativna i IT obrazovana osoba. Veliki broj kompanija se sve češće odlučuje za unajmljivanje takvog „slobodnog dizajnera”, odnosno freelancera, zbog lakšeg, ekonomičnijeg i ekspeditivnijeg poslovanja. Na ITAcademy u Beogradu kažu kako interesovanje za jednogodišnji program − video & sound production sve više raste. Polaznici različitih generacija se odlučuju za ovu vrstu programa pre svega zbog trajanja i sertifikata koji su vrlo značajni, naročito prilikom zapošljavanja u stranim kompanijama.

Viralni marketing

Zahvaljujući pojavi video kanala poput You tubea, Vimea, te Googleovih i Yahooovih platformi, video sadržaji su široko rasprostranjeni i dostupni „uvek i svuda”. Osim toga, postavljanjem videa na neki od tih kanala automatski povećavate mogućnost da se prilikom pretrage na internetu vaš video nađe na vrhu liste. Prema istraživanjima Forrestera, prisutnost na You Tubeu daje vam 53 puta veću verovatnoću pojavljivanja na prvoj strani Googlea. Dopadljiv video se sa YouTube kanala lako i brzi širi i putem društvenih mreža poput Facebooka i Twittera, te tako dobija još više pregleda.

Ovakav oblik marketinga sve češće koriste i B2B (Business to Business) kompanije koje se ne obraćaju direktno potrošačima. Za razliku od kompanija koje su usmerene direktno na potrošača, B2B kompanije vole da rade „iz senke”, te je za njih animirani video veoma učinkovit medij komunikacije. Pomoću tog formata kompanije potencijalnim klijentima govore slikovito o delatnostima i oblastima kojima se bave, te šta od njih mogu očekivati. A to je svakako primamljivije od čitanja gomile teksta.