BEOGRAD - Lečenje kanabisom moglo bi da bude omogućeno i u Srbiji ukoliko Ministarstvo zdravlja usvoji zahtev Udruženja "Lekalizacija Srbije", kojim se traži izmena Zakona o psihoaktivnim i kontrolisanim supstancama. Oboleli od različitih teških bolesti poslednjih godina predlagali su legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe u nekoliko navrata, a potpredsednik udruženja "Lekalizacija Srbije" i direktor bolnice "Sveti Sava" Milan Savić kaže za Tanjug da bi medicinski oblici kanabisa mogli dovesti do olakšavanja tegoba kod većeg broja pacijenata.
"To je i bio osnovni motiv ove inicijative, da se isto to omogući i pacijentima u Srbiji", ističe Savić. Dodaje da su u obrazloženju zahteva navedene osnovne činjenice o upotrebi kanabisa u medicinske svrhe i kako je to regulisano u zemljama koje već primenjuju lekove na baz kanabisa.
"Definisane su indikacije simptomatskog lečenja kancerskog i drugog bola, terapija mučnine i povraćanja koje se javljaju kao posledica hemioterapije, terapija teškog poremećaja apetita kod različitih stanja a najčešće kod HIV-a kao i terapija mišićnog spazma kod mulltiple skleroze", kaže Savić. On je dodao da očekuje da će u Radnu grupu Ministarstva zdravlja biti uključen i neko iz Udruženja kako bi se donelo najbolje rešenje.
"Koje će ono biti i kada bi se predlog izmene zakona mogao naći u skupštini teško je pretpostaviti", rekao je Savić. U Ministarstvu zdravlja Tanjugu je rečeno da će početkom naredne nedelje biti formirana radna grupa u koju će biti uključeni i predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, pravde i poljoprivrede, a koja će se baviti tim problemom. Ministar Zlatibor Lončar ranije je izjavio da to ministarstvo neće praviti problem da se u medicinu uvede sve što daje rezultate, pa ni za kanabis.
"Imamo razne studije koje su pokazale da kanabis ima dobre rezultate u medicini. Sigurno necemo bežati od nečega što ima efekta, ali ipak, ne želimo ni da donosimo nešto preko noći. Hoćemo da građane upoznamo o čemu se tu radi", rekao je Loncar.
U svetu su do sada sprovođene studije koje su ispitivale potencijalnu korist u terapiji različitih stanja, uključujući hronična kožna oboljenja, slabost i gubitak telesne težine koji su u vezi sa karcinomom, hronični bol, Hantingtonova bolest, poremećaji sna, bolesti oka, multipla skleroza i shizofrenija.
U toku su klinička ispitivanja koje bi dovela do naučnih dokaza o upotrebi marihuane kod amiotrofične lateralne skleroze, atopijskog dermatitisa, povreda mozga, demencije, poremećaja ishrane, epilepsije, glaukoma, Hantingtonove bolesti, neuromuskularnih poremećaja, reumatoidnog artritisa, shizofrenije, poremećaja sna i Turetovog sindorma.
ALIMS: Do sada nije podnet zahtev za registraciju
U Agenciji za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) kažu da do danas nije podnet nijedan zahtev za registraciju leka koji sadrži kanabis, i poručuju da upotreba te supstance u medicinske svrhe ne znači i njenu potpunu legalizaciju .Lekovi koji su u pojedinim zemljama registrovani i komercijalno dostupni a koji sadrže kanabinoide bilo biljnog ili sintetskog porekla su Marinol, Cesamet i Sativex, koji su registrovani isključivo za upotrebu kod odraslih.
"Ukoliko se bilo koji nosilac dozvole za lek odluči da i u Srbiji registruje neki od tri navedena leka Agencija će dostavljeni zahtev razmotriti i potencijalno izdati dozvolu za lek, a koja podrazumeva da je dokazan kvalitet, efikasnost i bezbednost primene leka u određenim indikacijama i određenom doziranju i načinu primene leka", kaže Tucović.