Nastavak Superlige od minus 80 miliona

Dado Djilas
Klubovi elitnog ranga takmičenja u velikim dugovima dočekuju drugi deo šampionata

Posle 76 dana pauze danas se nastavlja Jelen Superliga, fudbalsko takmičenje u kojem učestvuju klubovi čija dugovanja iznose između 75 i 80 miliona evra, ako ne i više.

Sama činjenica da pauza između jesenjeg i prolećnog dela prvenstva traje dva i po meseca dovoljna je da se srpski fudbalski šampionat stavi u red najbizarnijih, ali nije to najveći problem. Tereni su u katastrofalnom stanju, u Srbiju već dugo nijedan igrač nije došao da je za njega plaćeno obeštećenje, a zajednički imenitelj za sve probleme u Jelen Superligi je novac.

Imajući u vidu da Crvena zvezda, kao predvodnik družine gubitaša i dužnika, nad glavom ima omču tešku oko 55 miliona evra, a Partizan „skromnih“ 15, pitanje je vremena kad će dug narasti na 100 miliona. Svakim danom propadanje klubova se nastavlja, pogotovo nakon odluke čelnika Fudbalskog saveza Srbije da zbog nevraćanja pozajmica prestane s praksom davanja novca na određeni rok bez kamate.

Gotovo da nema kluba u kojem se igračima ne duguje barem jedna plata, gde nema neplaćenih računa za porez, struju ili vodu, zbog čega stadioni širom Srbije i zvrje prazni. Bilo bi lepo da se to ovog proleća promeni, ali sva je prilika da ćemo istu sliku kako u finansijskim izveštajima klubova, tako i na tribinama gledati još dugo.

Predsednik zajednice
ŠĆEPANOVIĆ: NIJE TO PRAVO STANJE

Predsednik Zajednice klubova Superlige Zoran Šćepanović ističe da finansijski problemi klubova iskazani kroz suve brojke ne mogu na adekvatan način da predstave realno stanje u srpskim klubovima.

Klubovi duguju mnogo, ali treba imati na umu da nominalna vrednost duga ne predstavlja realno stanje problema jer ne oslikava pravu proporciju. Razlog je taj što ima klubova koji duguju manje novca, ali nemaju nikakav način da to vrate - kaže Šćepanović.