BEOGRAD - Vlada Srbije odbila je inicijativu da se roditeljima čija su deca obolela od raka omogući odsustvovanje s posla dok traje lečenje i da za to vreme primaju 100 odsto zarade!
Inicijativu za izmene ovog zakona podneo je poslanik DS Dušan Milisavljević u saradnji sa Nacionalnim udruženjem roditelja dece obolele od raka (NURDOR).
- Podaci pokazuju da svakog dana u Srbiji od raka oboli jedno dete, odnosno do 350 dece godišnje. To je veliki broj mališana koji se svakodnevno bore za život. Mi kao društvo moramo biti humani i omogućiti njihovim roditeljima, koji prolaze kroz pakao, da budu pored bolničkih uzglavlja svoje dece, bez razmišljanja da li će dobiti otkaz - poručio je Milisavljević i dodao da je, prema važećim zakonskim propisima u Srbiji, maksimalno odsustvovanje roditelja dece obolele od raka do četiri meseca, dok se karcinom i leukemija leče znatno duže.
- O usvajanju zakona razgovarao sam s ministrom zdravlja Zlatiborom Lončarom i direktorkom RFZO Vericom Lazić i ono što je najvažnije je da ne postoji negativno mišljenje. Za državu to nisu velika ulaganja, a roditeljima bi to bila znatna olakšica - dodao je Milisavljević.
On se nada da će Vlada promeniti mišljenje kad se uradi finansijski plan i da bi zakon mogao da se već za nekoliko nedelja nađe pred poslanicima.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar kaže za Kurir da se ovakve zakonske izmene ne mogu desiti preko noći i da je za njih potrebno vreme.
- Za ovo su potrebna dodatna sredstva, koja nismo isplanirali u budžetu ove godine. Neophodno je prvo izračunati koliko je novca potrebno. Svaka ozbiljna država to radi tako. Ništa ne može preko noći, najrealnije je da ove izmene budu uvedene naredne godine - kaže Lončar, koji se pita zašto poslanik DS Dušan Milisavljević ovakav predlog nije uputio ranije, kad je DS bio na vlasti:
- Traže nam izjašnjenje, a ne daju nam vremena da izračunamo koliko je novca potrebno. Zašto to nisu uradili u periodu kad su povećavali plate i penzije pred izbore? Tad im je to bio prioritet, a ne ova deca. Uradili smo toliko toga. Usvojili smo Zojin zakon, radimo na leks specijalisu za nestalu decu, pokrenuli smo fond za lečenje dece u inostranstvu. Ako neko želi da skuplja političke poene na ovaj način, onda svaka čast!
An
Reagovanja
Zoran Babić, SNS
Spremni smo da razgovaramo i o toj bolnoj temi. Neophodno je videti koliko ima te dece i koliko je novca potrebno predvideti u budžetu za tu svrhu. Za proteklih osam meseci Vlada je, usvajanjem zakonskih predloga i formiranjem fonda za lečenje dece obolele od retkih bolesti, učinila mnogo više i za tu decu i za njihove roditelje, nego što su sve vlade za prethodnih osam godina. Licemerno je što Milisavljević predlaže taj zakon sad, a nije ga predlagao u vreme kad je glasao za zakone Tomice Milosavljevića.
Momo Čolaković, PUPS
Taj predlog zaslužuje pažnju da se razmotri i da se u skladu s mogućnostima i prihvati. Lično ću ga podržati.
Bojan Kostreš, LSV
Mi ćemo podržati taj zakon. Ima tu još stvari koje treba menjati, poput toga da roditelji dece s posebnim potrebama nemaju pravo na nadoknadu za starateljstvo, dok oni koji se brinu o toj deci kao hranitelji imaju.
Enis Imamović, SDA
To je jedan humani, ljudski zakon, koji bi roditeljima omogućio da posvete pažnju deci i da se lakše izbore s iskušenjima koja su ih snašla. To nije svakodnevna okolnost i svaki zakon koji je proistekao iz života ima podršku naše stranke.
Dejan Radenković, SPS
Slažem se da roditeljima treba dati plaćeno odsustvo. Glasao bih za svaki humani predlog koji će roditeljima te dece olakšati život. Samo je potrebno utvrditi gde da se nađu sredstva za to.
NURDOR
UGLEDAJTE SE NA HRVATSKU
U NURDOR kažu da su se, za razliku od Srbije, države u našem okruženju potrudile da usklade želje i potrebe roditelja sa svojim mogućnostima:
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje doneo je preporuku kojom se nalaže da, budući da i njihovim zakonom i pravilnikom nije predviđeno bolovanje tokom celog perioda lečenja, dužinu bolovanja može utvrditi ovlašćeni lekar zavoda za zdravstveno osiguranje, što omogućava svim roditeljima da tokom lečenja budu uz svoje dete.
BRUKA DRŽAVE: Roditelji čija deca su obolela od raka ne mogu na bolovanje!
Objavljeno
23.02.2015. 22:39h
→ 01.09.2017. 0:00h
Vlada Srbije odbila predlog poslanika DS Dušana Milisavljevića da im se omogući odsustvovanje s posla dok traje lečenje njihove dece i da za to vreme primaju 100 odsto zarade