Devenport: Sa Vučićem imam apsolutno korektne odnose

Fonet Dragan Antonic
Nije na meni da donesem odluku o otvaranju prvog poglavlja pregovora. To je odluka koju moraju da donesu zemlje članice EU. Dva poglavlja osnovnih prava 23 i 24 su najveći prioriteti tokom celog procesa pridruživanja EU. Mnogo zavisi od toga kada će Vlada moći da predstavi savršen plan u vezi sa tim poglavljima, rekao je Devenport

BEOGRAD - Šef delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport ocenio je danas da će Rezolucija EP o Srbiji biti izbalansirana i da će poslati pozitivan signal što se tiče prijema Srbije u EU, ali da ne može da prognozira kada će da budu otvorena prva pregovaračka poglavlja, dok je o svojim odnosima sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem rekao da su "apsolutno korektni".

- Nije na meni da donesem odluku o otvaranju prvog poglavlja pregovora. To je odluka koju moraju da donesu zemlje članice EU. Dva poglavlja osnovnih prava 23 i 24 su najveći prioriteti tokom celog procesa pridruživanja EU. Mnogo zavisi od toga kada će Vlada moći da predstavi savršen plan u vezi sa tim poglavljima“ - rekao je Devenport u emisiji "Talasanje" Radio Beograda 1.

On je rekao da EU ima pozitivnu saradnju sa ministarstvima unutrašnjih poslova i pravosuđa u vezi sa poglavljima 23 i 24, i da je važno da civilno društvo bude uključeno u ocenjivanje akcionih planova o tim poglavljima.

- Mislim da je angažovanje EU u Srbiji veoma jasno i da neće doći do jačanja anti-evropskog raspoloženja. Građani Srbije su jasno izrazili svoje mišljenje što se tiče puta Srbije ka članstvu u EU. Taj proces će trajati, a mi moramo da uradimo sve da dođe do poboljšanja života građana i tokom ovog procesa. Želimo da vidimo konkretne akcije što se tiče sudova u Srbiji - kazao je šef delegacije EU u Srbiji.

Devenport je naveo da je poglavlje 35 takođe veoma važno, a da je Sporazum između Beograda i Prištine pozitivan početak, jer su obe strane prihvatile obavezu da neće da blokiraju put u EU drugoj strani.

- Ne mogu da vam konkretno kažem koji će to još sporazumi biti potpisani, ali mora da dođe do sveobuhvatne normalizacije između BG i Prištine, a to mora da obuhvati sve aspekte - objasnio je Devenport.

Kada je reč o borbi protiv korupcije, evropski diplomata je ocenio da je Srbija napredovala u tom pogledu i da postoji viši stepen angažovanja vlade i politička volja, ali da preostaje još obaveza i zadataka na tom planu.

U vezi sa medijima i njihovom slobodom, Devenport je rekao da nije video izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije o medijima, ali je podsetio da je Savet vladino telo.

- To je njihova inicijativa i mislim da će to biti od koristi i za same medije, ali i za Vladu Srbije - naveo je Devenport, ističući da je sa premijerom Vučićem u dobrim odnosima i da sa njim razgovara o svim važnim temama.

- Premijer Vučić i ja imamo apsolutno korektne odnose i redovno se viđamo i razgovaramo o svim važnim temama - o ekonomskim merama, situaciji u pravosudju, pitanju Kosova, restrukturiranju preduzeća i situaciji u medijima, kao i o primeni novih medijskih zakona - rekao je Devenport.

On je naglasio da medijska strategija Vlade Srbije veoma dobro analizira stanje medija u Srbiji i sada je reč o tome da dođe do efikasnog i transparentnog sprovodjenja te strategije, a to je da se poboljša medijska situacija u Srbiji, i za to je neophodno transparentno vlasništvo i transparentno finansiranje medija.

Šef delegacije EU u Srbiji zaključio je da samim tim što postoje mnoga nezavisna regulatorna tela u Srbiji, poput Zaštitnika gradjana i Poverenika za informacije od javnog značaja, dokaz je da Srbija napreduje u reformama društva.

Devenport je potvrdno odgovorio na pitanje da li ostaje u Srbiji do kraja mandata, jer kako je rekao, ima još mnogo posla da se završi.