(VIDEO) SAMO ZA JAK STOMAK: Italijanski hirurg kaže da će presaditi glavu čoveku i da ima volontere!

printscreen YT
Transplantacija glave isprobana je 70-ih podina prošlog veka na majmunu, a i to nesrećno stvorenje poživelo je samo devet dana posle operacije jer je njegov imunosistem odbacio tuđu glavu

RIM - Italijanski neurolog Serđo Kanavero najavio je da će pokušati da presadi ljudsku glavu i da već ima nekoliko dobrovoljaca, piše časopis Nju sajentist (New Scientist).

Kanavero namerava da na godišnjem skupu Američke akademije neuroloških i ortopedskih hirurga u junu pozove kolege da sarađuju s njim na tom senzacionalnom projektu.

Mada zvuči totalno van pameti, prva transplatacija glave izvedena je 70-ih godina prošlog veka. Doduše, ne na čoveku nego na majmunu, a i to nesrećno stvorenje poživelo je samo još devet dana posle operacije jer je njegov imunosistem odbacio tuđu glavu.

Osim što je ogromna mogućnost da telo odbaci tako veliki organ, poseban problem je povezivanje kičmene moždine. Onaj mučni majmun bio je potpuno paralisan jer taj problem nije bio rešen. Evo emisije o toj operaciji, koju je obavio američki neurohirurg Robert Vajt.

http://www.youtube.com/watch?v=zwkkmsoo4a4

Međutim, Kanavero je nedavno objavio svoj protokol povezivanja: prvo se skida tkivo oko vrata, pa se poveuju glavni krvni sudovi, a tek zatim se preseče kičmena moždina. Onda se glava stavlja na telo primaoca, a dva kraja kičmene moždine, za koja kažu da liče na sva svežnja špageta, spajaju uz pomoć polietilen glikola, koji podstiče spajanje ćelijske masnoće.

printscreen YT 
Ilustracija: Najveći problem je povezivanje kičmene moždine (Foto: Printscreen YouTube)

Na kraju sledi povezivanje mišića i krvnih sudova, kao i ugradnja posebnih elektroda.

Naredne 3-4 sedmice pacijent bi ležao u izazvanoj komi, da se ne bi pomerao, a one elektrode bi stimulisali kičmenu moždinu. Navodno, to će ojačati nove veze između nerava. Idealno, takav čovek treba da prohoda godinu dana posle operacije.

Kako god da zvučalo, Kanavero kaže će u roku od dve godine izvesti ovu operaciju. On je pošteno priznao da očekuje da se spoji tek 10 do 15 odsto neurona. Pa ipak, već ima nekoliko dobrovoljaca.

Njegov protokol povezivanja kičmene moždine zasad je puka teorija, ali jedan kineski neurolog najavio je da će ga isprobati na miševima i majmunima.

http://www.youtube.com/watch?v=FV5pOO5Mt64
(Jutarnji.hr)