DRAMATIČNO: Goran Hadžić umire, pustite ga na lečenje!
Suđenje teško obolelom Hadžiću, koji se tereti za zločine protiv čovečnosti u Hrvatskoj od juna 1991. do decembra 1995. godine, u periodu dok je bio predsednik Republike Srpske Krajine, prekinuto je prošle godine tokom iznošenja odbrane nakon što je utvrđeno da boluje od kancera u završnoj fazi. Pacijent u takvom stanju, kako je navedeno u njegovoj dokumentaciji, prosečno živi 17 meseci.
Mnogo tegoba
Profesor dr Slobodan Čikarić, jedan od najuglednijih onkologa u Srbiji, objašnjava da Hadžić ima brojne tegobe zbog kojih ne može da prati suđenje.
- Bolesnik s takvom dijagnozom ima jake glavobolje, povraćanje, česte napade Džeksonove epilepsije, koja dovodi do trzaja i grčeva ruku i nogu, pa i oduzetosti. Javlja se i poremećaj vida, pa i koma. Pitanje je da li u Hagu mogu adekvatno da ga leče. Njemu je što pre potrebna hemoterapija! - upozorava Čikarić.
Borivoje Borović, advokat koji je zastupao mnoge haške optuženike, smatra da se u slučaju Hadžića krše sve evropske i svetske zdravstvene konvencije i apeluje na humanost Haga.
- Pod ovim okolnostima, Hadžić suđenje ne može nikako da prati, a nastavkom procesa njemu se onemogućava pravedno i fer suđenje - smatra Borović, a s njim je saglasan i njegov kolega Toma Fila.
Nema dve godine
- Da bi se suđenje prvostepeno završilo, potrebno je da prođu još dve godine, ali Hadžić to vreme nema na raspolaganju. Moraju što pre da ga puste u Srbiju na lečenje - upozorava Fila.
Tužilaštvo je pre dva dana zatražilo nastavak suđenja jer, kako su obrazložili, smatraju da Hadžić može da prati suđenje i preko video-linka iz sudskog pritvora, ali i da proces može biti nastavljen i u njegovom odsustvu u slučaju bolesti.
Brine o ocu
SIN GA ZOVE DVA PUTA DNEVNO
Srećko Hadžić, sin Gorana Hadžića, čuje se telefonom s njim dva puta dnevno.
- Srećko razgovara s njim svakog dana oko osam ujutru i osam uveče. On ih izveštava o zdravstvenom stanju - kaže izvor Kurira blizak porodici Hadžić.
REAKCIJE
Rasim Ljajić, predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Hagom
Država je pre dva dana dala garanciju za njegovo puštanje, niko ne spori da je ozbiljno bolestan i da treba da se leči u Beogradu.
Veroljub Arsić, poslanik SNS
Ne vidim zašto ga ne bi pustili, sve ukazuje na to da je teško bolestan i da mu je potrebna hemoterapija.
Branko Ružić, poslanik SPS
Medicinski razlozi ukazuju na potrebu da bude adekvatno tretiran u referentnoj zdravstvenoj ustanovi.
Dragan Šutanovac, poslanik DS
Svi treba da imaju jednak tretman i, ako je neophodno da se leči u Beogradu, svakako to podržavam.
DATUMI
2011. godine je uhapšen na Fruškoj gori
16. oktobra 2012. počelo suđenje u sheveningenu
9. aprila 2014. tužilaštvo završilo iznošenje dokaza