HAPŠENJE GLAVAŠA: Slavonski monstrum u ćeliji štrajkuje glađu
ZAGREB - Policija je juče uhapsila Branimira Glavaša, osuđenog za ratne zločine nad srpskim civilima u slučajevima „garaža“ i „selotejp“.
„Slavonski monstrum“ sproveden je u zatvor Remetinec nakon odluke Vrhovnog suda da bude u istražnom zatvoru do okončanja postupka koji se vodi protiv njega.
- Ovo je šesti put da me hapsi hrvatsko pravosuđe i još jedan presedan u političko-pravosudnom progonu koji traje 10 godina - rekao je Glavaš ljudima koji su došli da mu pruže podršku.
Borba
- Kako sam i rekao kad sam se vratio u Hrvatsku, ne odustajem od borbe za dokazivanje svoje nevinosti i pred ovakvim politički instrumentalizovanim pravosuđem zbog svoje porodice, svih građana Osijeka, Slavonije i Baranje i svih koji su učestvovali u pravednom Domovinskom ratu, kojim je stvorena i odbranjena Hrvatska - kaže Glavaš.
Najavio je da će pravnu bitku nastaviti njegovi branioci, političku HDSSB, a da njemu preostaje jedini način borbe i protesta protiv kontinuiranog kršenja građanskih i ljudskih prava, a to je štrajk glađu, koji počinje odmah, u trenutku šestog hapšenja.
- Pozivamo građane da nam se pridruže, jer ovakva vlast je teška sramota za hrvatski narod, koji tako nešto ne zaslužuje - rekao je pre nego što ga je policija odvela.
Dobra odluka
Predsednik Koalicije udruženja izbeglica Miodrag Linta pozdravio je odluku Vrhovnog suda Hrvatske da Glavaša vrati u istražni zatvor.
„U slučaju Branimira Glavaša pravda će biti zadovoljena kada sud donese pravosnažnu i adekvatnu presudu“, navodi Linta u saopštenju.
On očekuje da Vrhovni sud Hrvatske Glavašu izrekne maksimalnu kaznu predviđenu zakonom, a to je 20 godina.
- Sve drugo bilo bi ruganje pravdi i još jedan dokaz da Hrvatska štiti ratne zločince - smatra Linta.
O procesu
- Glavaš tokom rata u Hrvatskoj bio komandant odbrane Osijeka
- Postupak protiv Glavaša pokrenut 2006.
- Nepravosnažno osuđen na 10 godina zatvora 8. maja 2009.
- Vrhovni sud mu kaznu smanjio na osam godina
- Ustavni sud 12. januara 2015. ukinuo presudu Vrhovnog suda
- U Mostarskom zatvoru bio četiri godine, a godinu i četiri meseca u Sarajevu i Zenici