(VIDEO I FOTO) I TO SE SAZNALO: Evo koja država se naoružava najbrže na svetu
LONDON - Saudijska Arabija postala je 2014. godine najveći uvoznik oružja i vojne opreme u svetu, nadmašivši Indiju, a razlog za to su sve veće napetosti na Bliskom istoku i u pacifičkoj Aziji, tvrde stručnjaci vodeće firme za pitanja trgovine oružjem u svetu IHS Džejns.
Tokom 2014. prodaja oružja "porasla je šestu godinu zaredom", dostigavši vrednost od 64,4 milijarde dolara u odnosu na 56 milijardi u 2013. godini. To je povećanje za 13,4 odsto, navodi se u dokumentu Informativne grupe Džejns, kojoj je sedište u Londonu.
"Do rekordnih brojki došlo se zbog potražnje bez presedana tržišta u nastanku za vojnim avionima, kao i zbog povećanih regionalnih napetosti na Bliskom istoku i u području pacifičke Azije", objasnio je Ben Murz iz Grupe Džejns.
U izveštaju koji pokriva 65 zemalja navodi se da je odnedavno najveći kupac oružja u svetu Rijad, sa uvozom u iznosu od 6,5 milijardi dolara. Indija je 2013. bila je prva u svetu po uvozu oružja i vojne opreme (5,5 milijardi dolara), a Saudijska Arabija druga, ali prošle godine te dve zemlje su zamenile mesta.
Samim tim, Saudijska Arabija je postala najznačajnije tržište za Sjedinjene Američke Države.
"Saudijski uvoz oružja i vojne opreme povećan je za 54 odsto, a očekuje se da će tokom 2015. porasti za 52 odsto i doseći iznos od 9,8 milijardi dolara", navodi se u izveštaju i dodaje da je Bliski istok najveće regionalno tržište za prodaju oružja sa oko 110 milijardi dolara potencijalnog uvoza u narednih 10 godina.
Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati uvezli su 2014. vojnu opremu u vrednosti od oko 8,6 milijardi dolara, što je više od kompletne zapadne Evrope.
Što se tiče izvoza oružja i vojne opreme, u izveštaju se navodi da SAD i dalje drže prvo mesto. Pokrivaju dve trećine svetskog izvoza oružja, od čega su zaradile 23,7 milijardi dolara.
Na drugom mestu je Rusija, koja najviše oružja izvozi u Kinu. Ukupna prodaja oružja i vojne opreme te zemlje čini ukupno 10 milijarda dolara, što je za 9 odsto više nego 2013. godine.
(Jutarnji.hr)