Miroslavljevo jevanđelje: Ukradeni list vraćen u Srbiju
Na otvaranju izložbe „Putevima Miroslavljevog jevanđelja“ govorili su ministri kulture Srbije i Rusije Ivan Tasovac i Vladimir Medinski, kao i direktorka Narodnog muzeja Bojana Borić Brešković i generalni direktor Nacionalne biblioteke Rusije u Sankt Peterburgu Anton Likhomanov.
Miroslavljevo jevanđelje je najstariji i najvredniji sačuvani srpski ćirilični rukopis, koji je nastao krajem 12. veka po narudžbini humskog kneza Miroslava, o čemu govori zapis na poslednjem listu knjige. Knez je bio brat raškog velikog župana Stefana Nemanje.
Kradljivac lista je Porfirije Uspenski. Fasciniran izgledom Miroslavljevog jevanđelja, on je isekao 166. list i odneo ga sa sobom. Na spornoj stranici nalaze se čtenija za 7. (20) januar, praznik Svetog Jovana Krstitelja, ukrašena inicijalom sa likom Vavilonske bludnice - metafore za zlu Irodijadu, ženu cara Iroda, koja od muža zahteva glavu Svetog Jovana. List se od 1846. do 1883. godine nalazio u Kijevu, a nakon toga je prenet u Imperatorsku javnu biblioteku, danas Nacionalnu biblioteku Rusije u Sankt Peterburgu, gde se i trenutno nalazi zaveden u zbirci Porfirija Uspenskog, koga je zbog ovog dela zadesila strašna sudbina.
Izložba će biti otvorena za javnost od 10. marta do 5. aprila, a građani će moći da obiđu postavku svakog dana u nedelji, osim ponedeljka, u vremenu od 10 do 17 sati.