(FOTO) ZAGRLJENI, ZAGRLJENI: Dačić se u Zagrebu izljubio s koleginicom Vesnom Pusić!

Tanjug, Fah
Po podne sa predsednicom Kolindom. Glavne teme bilateralni odnosi, nerešena pitanja iz prošlosti i evropske integracije

ZAGREB - Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić počeo je jutros zvaničnu posetu Hrvatskoj sastankom s predsednikom Sabora Josipom Lekom. Uoči posete Zagrebu, Dačić je rekao da dolazi na poziv ministarke spoljnih i evropskih poslova Vesne Pusić da bi "napravili iskorak u gradnji boljih odnosa".

Tanjug, Fah 
Foto: Tanjug/Foto: Fah


Dačić se sastao s predsednikom Sabora Josipom Lekom a u razgovoru je obostrano iskazana želja za rešavanjem otvorenih pitanja i unapređenjem saradnje, javila je HRT. Dačić je izrazio spremnost za rešavanje svih otvorenih pitanja istakavši da je srpsko rukovodstvo za poboljšanje odnosa s Hrvatskom. On je rekao i da su državni sekretari ministarstava spoljnih poslova Srbije i Hrvatske zaduženi za koordinaciju tela koja rade na rešavanju spornih pitanja.

Tanjug, Fah 
Foto: Tanjug/Foto: Fah

To su pitanja nestalih osoba, položaja srpske manjine u Hrvatskoj i hrvatske manjine u Srbiji, popisa optuženih ili osuđenih za ratne zločine, povratka u Hrvatsku 32. 000 hrvatskih Srba koji u Srbiji još uvek imaju status izbeglica, pitanja njihovih penzija, povratka imovine i stanarskih prava, kao i povratka hrvatskog kulturnog blaga .
Leko je naglasio da otvorena pitanja ne smeju biti kočnica u odnosima i da je istinski interes Hrvatske napredak Srbije na evropskom putu. Predsednik Sabora očekuje da dve vlade reše otvorena pitanja, u prvom redu problem nestalih, slučaj Veljka Marića i položaj hrvatske manjine u Srbiji.Dačić je izrazio uverenje da će slučaj Marić biti rešen na obostrano zadovoljstvo.

Kad je reč o granici na Dunavu Dačić je ponovio stav da je Srbija za graničnu crtu po sredini reke, ali i izrazio spremnost da se to pitanje reši međunarodnom arbitražom. Ivica Dačić u Zagrebu boravi na poziv hrvatske šefice diplomatije Vesne Pusić a tokom dana razgovaraće i sa predsednicom države Kolindom Grabar-Kitarović i premijerom Zoranom Milanovićem. Dačić se sastao s hrvatskom koleginicom Pusić, a susret je bio srdačan - pozdravili su se zagrljajem i poljupcem.

Tanjug, Fah 
Foto: Tanjug/Foto: Fah

Milorad Pupovac, predsednik Srpskog nacionalnog veća u Hrvatskoj, rekao je za HRT da poseta Dačića Hrvatskoj treba da znači da će se nastaviti tamo gde se stalo pre dosta godina. "Očekujem da će početi da se radi na temama o kojima su razgovarali Alesandar Vučić i Kolinda Grabar-Kitarović, na onome sto su bile teme i najave nakon dolaska Vučića na inauguraciju predsednice", rekao je Pupovac juče za HRT.

Tanjug, Fah 
Foto: Tanjug/Foto: Fah

On je podsetio da je razmena zarobljenika funkcionisala do 2011. godine sve dok je postojao sporazum o pravosudnoj saradnji dve drzave koji je u međuvremenu poništen odlukom Sabora.

Tanjug, Fah 
Foto: Tanjug/Foto: Fah

"Posetom Vučića i Dačića Hrvatskoj stvaraju se pretpostavke da Marić može da nastavi da služi kaznu u Hrvatskoj a istovremeno i da se rešavaju druga pitanja koja opterećuju odnose u tom području", kazao je Pupovac.
On je precizirao da ne treba samo da se napravi dogovor o razmeni nego o saradnji o pravnim pitanjima.
"Kao što ima 45 optužnica na srpskoj strani protiv hrvatskih državljana tako ima oko 3.000 optužnica na hrvatskoj strani, bilo da je reč o hrvatskim državljanima srpske nacionalnosti ili državljanima Srbije protiv kojih je optužnica podignuta u odsustvu. To opterećuje odnose dve države i stvar treba rešiti u celini novim sporazumom o pravosudnoj saradnji", zaključio je Pupovac.

Tanjug, Fah 
Foto: Tanjug/Foto: Fah

Inače, hrvatskog državljanina Marića Odeljenje za ratne zločine Višeg suda u Beogradu osudilo je 2011. godine na zatvorsku kaznu od 12 godina zbog zločina nad srpskim civilima, počinjenih za vreme rata na hrvatskoj teritoriji. On je uhapšen u Dimitrovgradu, na graničnom prelazu s Bugarskom.

Tanjug, Fah 
Foto: Tanjug/Foto: Fah

Hrvatskoj strani je sporno to što je Srbija osudila hrvatskog državljanina za ubistvo drugog hrvatskog državljanina srpske nacionalnosti , a koje se dogodilo na teritoriji Hrvatske. I šefica hrvatske diplomatije Vesna Pusić, koja je domaćin Dačiću, juče je izjavila da se nada pozitivnom rešavanju ovog slučaja uz napomenu da "regionalna jurisdikcija kao institut ne postoji".

Tanjug, Fah 
Foto: Tanjug/Foto: Fah