MENJA SE SKALA DRŽAVNIH ZARADA: Lekaru u Urgentnom veća plata nego onom u domu zdravlja?

Rojters
Nastavnici koji uče decu sa smetnjama u razvoju dobijaće više novca kao i policajci na terenu od onih u kancelariji

BEOGRAD - Doktori i medicinske sestre koji rade sa pacijentima obolelim od HIV-a ili njihove kolege iz Urgentnog centra imaće veće plate od zaposlenih u domovima zdravlja.

Nastavnici koji uče decu sa smetnjama u razvoju dobijaće više novca. Zarade policajaca čije je radno mesto u kancelariji i onih koji su stalno ne terenu neće biti iste. Ovo su neki od primera koji će se naći u novom zakonu o platama čija je radna verzija pri kraju, pišu Novosti.

Njime će biti utvrđena nova skala zarada svih koji su na državnim jaslama, a prema dogovoru sa MMF mora da bude usvojen do juna. U Vladi još većaju da li će u zakon biti uveden i kriterujum da se plate razlikuju u zavisnosti od toga gde zaposleni radi. Na primer, tako bi veće zarade imali prosvetni radnici ili lekari u Beogradu od onih u manjim mestima, jer su u prestonici troškovi života veći. To znači da bi se moglo desiti da ljudi koji imaju isto obrazovanje budu diskriminisani jer žive u manjim sredinama.

Ako ovakav model bude usvojen, kažu u prosvetnim sindikatima, boriće se svim silama protiv njega, jer pravi građane prvog i drugog reda.

- Prosvetni radnik je isto i u Leskovcu i Beogradu ili Novom Sadu i ne može da prima različitu platu za isti posao - kaže Slobodan Brajković, predsednik Sindikata radnika u prosveti. I dalje se, međutim, ne govori o platnim razredima koji će ujednačiti čitav javni sektor, kako to traže, recimo, prosvetni radnici. Njihov zahtev je da nastavnik ima platu kao i zaposleni u ministarstvu, agenciji, javnom preduzeću, ako ima istu stručnu spremu i sličan obim poslova.

- Cilj donošenja zakona je da se na jedinstvenim principima urede primanja svih zaposlenih u državnim organima, jedinicama lokalne samouprave i autonomne pokrajine, javnim službama i agencijama - objašnjavaju u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave. - Uz to, zakon će uvažiti specifičnosti pojedinih resora i uslove pod kojima se obavljaju poslovi u njima. U Ministarstvu navode da se trenutno radi na određivanju platnih razreda po principu - jednaka osnovna plata za jednaku vrstu rada. Propis će predvideti mnogo manje koeficijenata nego što ih sada ima i na osnovu njih će se računati zarade zaposlenih.

Tačno da se zna koliko ko prima

Nova "matematika" predviđa i da se tačno zna koliko ko prima, jer, do sada su mnogi na papiru imali jednu platu, a uz određene "bonuse" su zarađivali više. Sada će ono što je bio dodatak postati deo plate ili će biti ukinut.
Primena zakona, kako je bar obećano prosvetarma koji su u štrajku, počeće prvog dana 2016. godine. Sindikati su, međutim, sumnjičavi.

- Mi smo svoj predlog o uređenju platnih razreda predali i ministru Srđanu Verbiću i ministarki Kori Udovički, ali ne znam da li je nešto od toga uvaženo - kaže Brajković. - Za prosvetu je korisno jedino ako usklade platne razrede u celom javnom sektoru. Ako to urade parcijalno, za nas to nije neka korist. Jer nastavnici već imaju dodatke na razredna starešinstva, na rad sa decom ometenom u razvoju... Samo se to neće zvati dodatak, nego veća plata.

Za platne razrede nema novca

Za punu primenu platnih razreda u javnom sektoru, smatra Slobodan Brajković, država nema novca. On ne veruje ni da će zakon početi da se primenjuje od 2016. - Da bi nekima bile povećane zarade prema platnim razredima, potrebna su veća izdvajanja iz budžeta. A pošto para nema, druga opcija je da se jednima smanji, da bi drugima bilo povećano. To je za nas nedopustivo - zaključuje Brajković.

(Večernje novosti)