BEOGRAD - Predsednik Bugarske Rosen Plevnelijev boravi danas u zvaničnoj poseti Beogradu na poziv predsednika Srbije Tomislava Nikolića.
Plevnelijev se sastao s predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, a sastaće se i s predsednicom Skupštine Srbije Majom Gojković i premijerom Aleksandrom Vučićem.
Predsednik Tomislav Nikolić izjavio je danas da je za Srbiju od ogromne važnosti da sa Bugarskom kao značajnim partnerom održi punu i nesmetanu saradnju i zahvalio Sofiji na podršci koju pruža Beogradu na putu ka EU. Nikolić je zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Bugarske Rosenom Plevnelijevom, koji se nalazi u poseti Srbiji, naveo da su obe zemlje saglasne da je zajedničkim radom prošire saradnju i da, kako je rekao, "završimo započete projekte i osmislimo nove".
Predsednik Srbije je istakao da mu je drago što je u bugarskom predsedniku našao pravog sagovornika i u tom smislu istakao spremnost za saradnju u mnogim oblastima, poput energetike, infrastrukture...Predsednik Nikolić je rekao da postoji razumevanje i uzajamna želja za razvoj infrastrukture i izgradnje auto puta Niš-Sofija, čija će izgradnja, dodao je, trajno staviti dve zemlje na mapu najznačajnijih saobraćajnica u ovom delu sveta.On je dodao da Srbiji bugarsku nacionalnu manjinu smatra svojevrsnim bogatstvom i zlatnom sponom koja dodatno povezuje dve zemlje.Nikolić je još jednom zahvalio Plevnelijevu na podršci koju Bugarska pruža Srbiji na putu ka EU.
Plevneliev: Podrška prijateljskoj Srbiji na putu ka EU
Plevneliev je izjavio danas da njegova zemlja podržava prijateljsku Srbiju na njenom putu evropskih integracija. "Balkan se oslobađa duha podela, progres je vidljiv, i to je najblja osnova za produbljivanje saradnje između dve zemlje", rekao je Plevneliev na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem.
Bugarski predsednik je naglasio da proces evropskih integracija zemalja na Balkanu predatavlja "istorijsku šansu" za izgradnju stabilnosg i prosperitetnog regiona, uprkos teškom nasleđu. "Bliske istorijske sudbine nas zbližavaju a to je osnova za unaprednje odnosa", rekao je Plevneliev, dodavši da je početak pregovora o pristupanju Srbije Evropskoj uniji bio istorijski trenutak ne samo za Srbiju već za čitav region.
On je takođe rekao da je pripremljen Memorandum o saradnji dve zemlje na polju evropskih integracija.Kako je istakao da je povezanost saobraćajne i energetske mreže, ukljucujući Koridor 10 i autopout Niš-Sofija, od strateškog značaja.
On je dodao da je Srbija ubrzala radove na izgradnji deonice na Koridoru 10 prema bugarskoj granici i da je danas dobio uveravanja da će ona krajem 2016. godine biti u funkciji."I Bugarska odgovorno radi, investirala je 350 miliona evra u deonicu Koridora 10 na bugarskoj teritoriji i ona će za nekoliko meseci biti u funkciji", rekao je Plevneliev, podsetivši i na druge projekte na unapređenju putne i železničke mreže na kojima se trenutno radi.
"Bugarska nije prepreka Južnom toku"
Plevnelijev je rekao danas u Beogradu da Bugarska nije prepreka za realizaciju bilo kog energetskog projekta, pa ni Južnog toka, ali da ne može dozvoliti da evropski zakoni budu prekršeni na njenoj teritoriji.
"U Bugarskoj postoji potpuni politički konsenzus za izgradnju Južnog toka u skladu sa zakonodavstvom EU", rekao je Plevnelijev na zajedničkoj konferenciji za novinare s predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem u Patali Srbija. Plevnelijev je dodao da je problem što po tom pitanju još ne postoji dogovor Evropske komisije i Rusije, a da je Bugarska spremna da počne izgradnju čim do njega dođe. Naveo je, takođe, da je ruski predsednik Vladimir Putin tokom posete Turskoj rekao da Rusija neće graditi Južni tok, ali kada je bio u Majdarskoj "kao da je ostavio otvorena vrata za to". Nikolić je rekao da snabdevanje Srbije gasom zavisi od zemalja koje je okružuju i da Beograd "neće odbiti da učestvuje u izgradnji bilo kog gasovoda koji dođe do njenih granica". "Ali kako izgleda, situacija nije trenutno optimistična", kazao je Nikolić.
O manjinama
Bugarski predsednik je rekao da je sa Nikolićem razgovarao i o položaju bugarske manjine u Srbiji, istakavši da je dobio uveravanja da će dve zemlje zajedno raditi, ukljucujući i pitanje nedostatka udžbenika. Kako je dodao, Bugarska je spremna da podrži i preduzetništvo u graničnom pojasu. On je ukazao i na saradnju na polju turizma, navodeći da Bugarsku na godišnjem nivou posećuje više od 300.000 srpskih turista , dodavši da postoji potencijal za poboljsanje u ovom sektoru.Takođe, najavio je da će ove godine biti održana prva zajednička sednica dveju vlada.