Srbija dozvolila štetno zakopavanje životinjskog otpada

AP
Žaklina Živković, direktor "Zelenih Srbije" ističe da se Ministarstvo poljoprivrede odlučilo na taj potez da bi rešilo problem ogromnih količina otpada koji sada nema gde da se preradi

BEOGRAD - Uginula stoka i životinjski otpad od 10. februara ove godine u Srbiji ponovo može da se spaljuje i zakopava na stočnim grobljima i jamama grobnicama.

To je omogućio novi Pravilnik koji reguliše postupanje sa sporednim proizvodima životinjskog porekla koji je donelo Minsitarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, što je izazvalo revolt kod građana i ekoloških udruženja.
- Pravilnik kaže da ako objekti za preradu leševa nemaju kapacitet da prerade sve količine, leševi mogu da se zakopavaju i spaljuju na stočnom groblju, jami grobnici, kao i na licu mesta, s tim što moraju da se primene mere za zaštitu javnog zdravlja. To nije u skladu sa propisima EU koji nas obavezuju da na bezbedan način postupamo sa tim otpadom. Postavlja se pitanje na koji način će se to sprovoditi i ko će da vrši kontrolu - kaže za Kurir Nataša Vukmirović iz udruženja "Link plus" i dodaje da je "Proteinka" u Somboru jedini objekat u Srbiji koji vrši preradu životinjskog otpada.

Žaklina Živković, direkrtor "Zelenih Srbije" ističe da se Ministarstvo poljoprivrede odlučilo na taj potez da bi rešilo problem ogromnih količina otpada koji sada nema gde da se preradi.
- Od 250.000 tona životinjskog otpada koji se ukupno godišnje proizvede u Srbiji, ova jedna fabrika može da preradi svega 80.000 tona. Ne zna se gde završi ostalih 170.000 tona - ističe Živković i dodaje da spaljivanje i odlaganje leševa sa sobom nosi rizike kao što su zagađenje zemljišta, podzemnih voda, i pojava parazitskih i zaraznih bolesti.

S. Tomčić

MINISTARSTVO: PRIMORANI SMO NA TU MERU

U Ministarstvu poljoprivrede tvrde da su dozvolili zakopavanje i spaljivanje leševa životinja na stočnim grobljima kao vanrednu meru jer postojeći kapaciteti kafilerije ne mogu da prime sve količine sirovina.
- Ovakva mera je doneta kako bi se obezbedilo zakonito uklanjanje leševa u slučajevima havarije u kafilerijama i sličnim situacijama. Navedeni izuzetak je dozvoljen samo u slučaju ako je u objektu za preradu premašen kapacitet - kažu u Ministarstvu i dodaju da u ovom trenutku nije najvažnije da li je nešto u suprotnosti sa EU, već da li je primenjivo, kao i da čine sve da stave u funkciju objekat za preradu u Ćupriju koji je zatvoren iz finansijskih razloga.