Povodom godišnjice ubistva prvog demokratski izabranog premijera, Vučić je javnosti uputio poruku, u kojoj je istakao da je vreme da u srpskom društvu konačno prestanu podele.
Idemo napred
- Mart 2003. zauzeo je svoje mesto na crnim stranicama srpske istorije baš kao i jul 1817. godine, maj 1868. i 1903. i oktobar 1934. U podeljenoj Srbiji tada su, najčešće baš zbog tih podela, ubijani lideri, kraljevi i politički protivnici. I nijedno od tih ubistava Srbiji nije donelo ništa drugo do novih ubistava i novih podela - rekao je Vučić i dodao:
- Baš zato, na godišnjicu smrti čoveka koji je tvrdio da će Srbija biti onakva kakvu je sami napravimo, vreme je da prestanemo da se delimo, bar oko onoga što je bio cilj svakoga ko je u našim podelama položio svoj život. Pristojna, normalna i uređena država, u kojoj različita mišljenja izazivaju polemiku, a ne smrt, bila je svakako ideal i Zorana Đinđića. Takođe, vreme je i da svim istorijskim ličnostima odamo počast, bez obzira na to da li smo bili istomišljenici ili ne. Na taj način odajemo počast i samoj istoriji, prihvatamo je, a ne sudimo joj, i omogućavamo sebi da idemo napred, bez podela.
Budućnost najvažnija
Vučić je zaključio da Srbija više nema ni snage za deobe na karađorđevićevce i obrenovićevce, partizane i četnike, zapadnjake i istočnjake.
Oni su naša istorija, istovremeno i teška, tragična i svetla, samim tim i važna, ali danas je Srbiji najvažnija budućnost - rekao je premijer.
Dve kolone sećanje na ubijenog premijera nije ih ujedinilo
ĐINĐIĆ JE PUTOKAZ I OGLEDALO
Naslednici politike Zorana Đinđića i ove godine su obeležili godišnjicu u dve kolone. Tako je kolonu DS predvodio lider te stranke Bojan Pajtić, dok je LDP organizovao tradicionalnu „Šetnju za Zorana“.
U Pajtićevoj koloni bili su i Mićunović, Šutanovac, Čomićeva, Vučkovićeva, Stefanović...
- Kada govorimo o Zoranu, govorimo o časti kakva nije viđena poslednjih 75 godina na političkoj sceni - kazao je Pajtić.
Šetnju LDP je predvodio Čedomir Jovanović, a pored njega su bili i funkcioneri stranke Nataša Mićić i Nenad Milić.
- Zoran nije samo sećanje. On je putokaz i kristalno ogledalo. Svojom simbolikom pruža pravac kojim ova zemlja mora da ide - rekao je Jovanović.
Takođe, počast ubijenom premijeru juče su odali i lider SDS Boris Tadić, bivši premijer Srbije Zoran Živković, kao i nekadašnji članovi Đinđićevog kabineta - Aleksandar Vlahović, Goran Pitić, Slobodan Milosavljević i Dragoslav Šumarac.
Kratak razgovor
SUSRET RUŽICE I GORDANE
Supruga i sestra Zorana Đinđića - Ružica i Gordana - susrele su se juče na Novom groblju. Đinđićeva udovica je, zajedno sa sinom Lukom, došla malo nakon što je na groblje stigla kolona koju je predvodio lider DS Bojan Pajtić, dok je Gordana došla pola sata posle nje. Kratko su razgovarale, što je bila retka prilika da ih javnost vidi na jednom mestu.
Šešelj provocira
NIJE BILO GLOGOVOG KOCA ZBOG KIŠE I POLICIJE
Šef SRS Vojislav Šešelj rekao je da njegov zamenik Nemanja Šarović zbog kiše i velikog prisustva policije nije otišao na grob Zorana Đinđića u Aleji velikana.
Šarović je hteo da ide na groblje, ali nije poneo kišobran - rekao je on.