Sprečavanje terorizma

NA RAZMATRANJU: Predlog o zamrzavanju imovine teroristima

Foto: Beta Nenad Petrović
Poslanici će o tom zakonskom predlogu debatovati na drugoj sednici prolećnog zasedanja, koja je zakazana za sredu, 18. marta

BEOGRAD - Skupštinski Odbor za evropske integracije prihvatio je danas u načelu i predložio parlamentu da usvoji zakonski predlog o ograničavanju raspolaganja imovinom u cilju sprečavanja terorizma, kojim će biti omogućeno zamrzavanje imovine osobama koja se nađu na listama terorista, njihovih finansijera i pomagača.

Poslanici će o tom zakonskom predlogu debatovati na drugoj sednici prolećnog zasedanja, koja je zakazana za sredu, 18. marta. Direktor Uprave za sprečavanje pranja novca Ministarstva finansija Milovan Milovanović rekao je na sednici tog skupštinskog tela da se predloženim zakonom uspostavljaju zakonski mehanizmi za zamrzavanje imovine licima koja se nađu na listama terorista i njihovih finansijera i pomagača.

On je precizirao da je cilj predloženog zakona usaglašavanje domaćeg pravnog okvira za rezolucijama Saveta Evrope, koje države članice obavezuju da uspostave te zakonske mehanizme.

"Taj proces je počeo pre 10 godina, jako kasnimo u ovom poslu. Komitet SB UN protiv terorizma svake godine ažurira listu i postoje tačno određena pravna i fizička lica. Ako se nađu u određenoj državi država članica je dužna da zamrzne njihova sredstva", rekao je Milovanović.

On je dodao da jedna od rezolucija omogućava državama članicama da samo određena lica stavljaju na listu i da im zamrzne imovinu. Pošto je poslanik Socijaldemokratske stranke (SDS) i predsednik Odbora za evropske integracije Aleksandar Senić upitao zašto se prilikom određivanja tih lica prilažu samo podaci koji ukazuju na opravdanost uverenja da su u pitanju teroristi, a ne i dokazi za to, Milovanović je rekao da se time odvaja taj postupak, koji je upravni, razdvaja od krivičnog.

"Termin dokazi je izbačen da se ne bi mešalo sa drugim postupcima, pre svega sa krivičnim postupkom. U pitanju su podaci od obaveštajnih službi i na osnovu takvih podataka se ovakve odluke moraju donositi", objasnio je Milovanović. Predloženim zakonom je, pored ostalog, predviđeno da Vlada rešenjem utvrđuje listu označenih lica na osnovu liste Ujedinjenih nacija i drugih međunarodnih organizacija u kojima je Srbija član, zatim na predlog nadležnih državnih organa, a na osnovu opravdanog uverenja da je lice terorista, da finansira terorizam i da je uključeno u aktivnosti terorističke grupe ili vršenje terorističkog akta, kao i obrazloženja zahteva druge države.

Akt kojim se utvrđuje lista označenih lica objavljuje se u "Službenom glasniku", a Vlada je dužna da najmanje jednom godišnje razmotri opravdanost stavljanja na listu označenih.Osnovni cilj predloženog zakona, kako piše u njegovom obrazloženju, jeste unapređenje borbe protiv terorizma. Piše i da će njegova primena izazvati troškove građanima i privredi, u smislu mogućeg gubljenja zarade i to u slučaju da pravno ili fizičko lice utvrdi da ima poslove ili druge slične odnose sa označenim licem i nakon toga obustavi svaku aktivnost.