Život

BEBE NA ČASU JOGE: Razvoj bez grčeva u stomaku, stresa i suza

Foto: Sreten Jokić
Trening majke s tek rođenim mališanom ima višestruke blagodeti za zdravlje i omogućava lakše prevazilaženje svih problema s kojima se oboje suočavaju u periodu nakon porođaja

Poznato je da bebe mogu da budu veoma aktivne i pre nego što prohodaju, pa čak da budu i odlični plivači, ali je ipak i dalje za mnoge iznenađujuća činjenica to što su mališani uzrasta od svega dva meseca do godinu dana u stanju da uz pomoć svojih majki praktikuju jogu.
Foto: Sreten Jokić


Međutim, mnoge dame u našoj zemlji samo osam nedelja nakon porođaja s nestrpljenjem iščekuju trening u okviru programa „Yoga friends“, koji vodi sertifikovana instruktorka Maja Radulović, a u šta se Dr Kurir lično uverio. Čak ni kišan i hladan dan njih nije sprečio da s mališanima u kolicima dođu da vežbaju, uživaju u međusobnom druženju, a uz to, kako kažu, unaprede zdravlje, kako svoje, tako i svoje dece. Jer, pokazalo se da posebne joga pozicije mogu znatno olakšati razvoj mališana.
Foto: Sreten Jokić


- Najveći broj polaznica treninga s bebama su žene koje su i kao trudnice dolazile da vežbaju, a zatim se sada vraćaju aktivnosti posle šest do osam nedelja od porođaja. Njih smo tokom perioda trudnoće psihofizički ojačali, radeći na položaju, balansu, disanju i relaksaciji. To znači da za vreme drugog stanja one lakše prevazilaze tenzije u vratu, leđima i nogama. Takođe, povećava im se elastičnost zglobova i međice, jača koncentracija i unutrašnji mir, oslobađaju se stresa, a rezultat svega toga je da zahvaljujući jogi dočekaju porođaj potpuno spremne - objašnjava Radulovićeva.
Foto: Sreten Jokić


Prema njenim rečima, život žena posle dolaska bebe na svet poprima potpuno nov tok. One su tada često iscrpljene, neispavane, imaju mnogo obaveza oko deteta, a posebno su opterećene brigama da li se beba pravilno hrani, da li dovoljno spava i zdravo se razvija.
Foto: Sreten Jokić


- Zajedničke vežbe su važne jer jačaju psihičku, duhovnu i emotivnu vezu između mame i bebe. Takođe, mališani, kao i odrasli, mogu da imaju problema s varenjem, opstipacijom, cirkulacijom, emotivnom uznemirenošću. Dokazano je da se posle vežbi oni osećaju bolje, lepše spavaju i brže napreduju - ističe Radulovićeva i kaže da svaka žena može da praktikuje jogu kako samostalno, tako i sa svojim detetom.
Foto: Sreten Jokić


- Dovoljna su uputstva za vreme časa jer bebe majkama same pokažu gde je granica. Majke na času joge mogu i da doje svoju decu, da ih presvlače i maze, a paralelno s tim vežbaju. Sve to protkano je ljubavlju, smehom, dodirima, poljupcima... - priča instruktorka i dodaje da su bebe prirodni jogini, koji sve rade spontano, a da su posle časa bolje raspoložene, mirnije i opuštenije.

Vežbe koje savetuju stručnjaci

Jačanje ramenog pojasa i ruku

- Lagano ukrstite bebine ručice, a zatim ih raširite (ponovite to četiri puta)
- Prstićem bebine leve ruke dotaknite njen nosić, zatim rame druge ruke, a potom ih obe raširite (vežbu ponovite četiri do šest puta sa obe ruke)
- Osnaživanje nogu i prevencija ravnih tabana
- Lagano pomerajte bebine noge naizmenično gore-dole, zatim potapšite stopala jedno o drugu, pa ih sastavite
- Zagolicajte lagano bebina stopala kako bi ona reagovala i savila prstiće

Pravilan razvoj kukova
- Savijte bebine noge u kolenima i lagano ih pomerajte ka njenom stomačiću (ponoviti dvaput)
- Kružite lagano nogicama u kukovima na jednu, pa na drugu stranu
- Ispravite bebine noge u kolenima (koliko je izvodljivo) i lagano razdvojte stopala


Anketa / Razlozi za dolaženje na jogu koje su majke navele

- Joga mi je pomogla da lakše iznesem trudnoću, mogla sam da se popnem na peti sprat bez lifta

- Moja beba uz lagani trening bolje spava, opuštenija je i mirnija

- Ne brinem da li će mi neko pričuvati bebu jer mogu da vežbam s njom

- Na ovaj način se družimo, bebe se socijalizuju i međusobno istražuju

- Ovako počinjem da se zatežem na vreme, joga veoma prija telu

- Uz jogu sam motivisana, pronalazim unutrašnji mir, spokoj i životnu energiju koja me tera dalje


Koji su sve benefiti za bebu

- poboljšava se motorika
- otvara se apetit
- trening pomaže kod varenja i eliminacije gasova nestaju grčevi
- jača se imuni sistem