Šta ako oštetimo otiske prstiju?
Ovaj članak je preuzet sa sajta National Geographic.
Stvaranje otisaka
Iako se naučnici slažu da se otisci prstiju razvijaju oko 10. nedelje trudnoće i da su formirani već do kraja 4. meseca, niko nije siguran koji ih to tačno proces stvara.
Jedna teorija navodi da se srednji sloj kože, koji se naziva bazalni sloj, povija između unutrašnjeg sloja (dermisa) i spoljašnjeg sloja (epidermisa). Kako se bazalni sloj napreže između okolnih, pritisak utiče na to da se koža izvija, formirajući "nabore epidermisa u dermisu", što za rezultat ima kompleksne šablone koje vidimo na našim prstima danas.
Veruje se da i nervi imaju ulogu u tom procesu, pošto se smatraju poreklom "sila koje vuku epidermis". Zanimljivo je da je upravo šablon koji je utisnut između dermisa i epidermisa to što otiske prstiju čini trajnim i neuništivim usled površinskih povreda kože.
Regeneracija otisaka
Nabori otisaka su naročito podložni trošenju. Zidarstvo se često koristi kao primer konstantne aktivnosti koja može da istroši otiske, čineći ih neprikladnim za ličnu identifikaciju. Isto tako, neki pojedinci (poput kriminalaca) namerno gore svoje otiske kiselinom ili vatrom.
Zapravo, oboleli od raka koji se leče određenim oblicima hemoterapije takođe mogu privremeno izgubiti svoje otiske. U procesu poznatom kao hemoterapijski izazvan akralni eritem, hemijskim lečenjem kapecitabinom, dolazi do oticanja i ljušćenja dlanova ruku i tabana na stopalima - odljubljivanja otisaka sa sve kožom.Međutim, u većini slučajeva, zbog urezanih šablona u dubljim slojevima kože, jednom kada izlaganje abrazivnim, kaustičnim ili drugim štetnim uslovima prestane, otisci će ponovo izrasti.
SA SAJTA NATIONAL GEOGRAPHIC PREPORUČUJEMO VAM JOŠ:
Zašto je kralj herc jedini kralj bez brkova u špilu karata?
Kako izgleda svet iz perspektive orla (VIDEO)
Šta nam pluta očima?
Jedna od najbolje snimljenih nuklearnih eksplozija ikada (VIDEO)
Zašto je srpski jezik nešto drugo?