BEOGRAD - Srbija je jedina zemlja u regionu koja nema usvojene savremene standarde u oblasti montaže suve gradnje, što se odražava na kvalitet i bezbednost u građevinarstvu, upozoravaju članice Grupacije suve gradnje u Privrednoj komori Srbije.
Kako bi se obezbedila bezbednost i kvalitet ugrađenih materijala i sistema, i smanjila mogućost nesreća, Grupacija suve gradnje Srbije apeluje da se što pre usvoje odgovarajući savremeni standardi i donesu tehnički propisi u toj oblasti.
Suva gradnja je sistemsko montažno izvođenje pregradnih zidova, zidnih obloga, spuštenih plafona, obloge potkrovlja, suvih estriha i duplih podova sitnim prefabrikovanim montažnim elementima bez unošenja dodatne vlage u prostor. Sinonim i osnovni element za sisteme suve gradnje je gipskartonska ploča.
- Nedavno smo bili svedoci pada spuštenog suvomontažnog plafona od gipsanih ploča u Osnovnoj školi "Bora Stanković" u Vučju kod Leskovca, navodi PKS.
Ugradnja nestandardizovanih i neadekvatnih elemenata konstrukcije plafona rezultirala je obrušavanjem plafona, koji je neposredno pre toga, prilikom rekonstrukcije, postavljen u školi. Srećna okolnost ovog incidenta je što u trenutku obrušavanja nije bilo nikoga u školi i dogodila se samo velika materijalna šteta.
Sve to uslovilo je da se pokrene inicijativa o uvođenju standarda iz oblasti suve gradnje, što će doprineti većoj bezbednosti u školama, vrtićima, bolnicama, javnim i privatnim ustanovama koje imaju ugrađene suvomontažne sisteme."Suva gradnja je savremena tehnologija gradnje, ali nije nova u Evropi a ni u Srbiji. U bivšoj SFRJ dve fabrike su proizvodile gips kartonske ploče: Knin i Debar i to prema JUS standardima. JUS standardi su zastareli i ne prepoznaju savremene materijale za suvu gradnju.
Da bi se osigurala kvalitetna i bezbedna gradnja neophodno je usvojiti savremene standarde iz oblasti montaže šuve gradnje - rekao je Goran Stojiljković, tehnički savetnik za suvu gradnju u kompaniji Knauf, koja je članica Grupacije suve gradnje.