Prošle godine osvojili 98 zlatnih odličja

PRAKTIČNO STRELJAŠTVO: Srbija osvojila deset zlatnih i dve srebrne medalje

Foto: Ku
Naši reprezentativci vežbaju svojim oružjem starim i po deset godina, koriste ograničenu količinu municije, treniraju na samo četiri lokacije i to kad su slobodne, sami plaćaju kotizacije, odriču se dnevnica, pa ipak su najbolji na svetu već godinama

Reprezentacija Srbije u praktičnom streljaštvu, koju čine četvorica pripadnika Žandarmerije, sa otvorenog prvenstva Grčke, donela je deset zlatnih i dve srebrne medalje. I to nije sve. Samo sa takmičenja u 2014. godini vratili su se sa 98 odličja i to zlatnih. Godinama su najtrofejniji sportisti u Srbiji, a tim čine Nikola Mihajlović, Igor Janković, Goran Janković i Branislav Raketić.

"Praktično streljaštvo je disciplina u kojoj se takmičari nadmeću u preciznom i brzom pogađanju meta. Na svakom prvenstvu je poligon različit i po dimenzijama i po broju meta koje mogu da budu i pokretne na udaljenosti od strelca od pet do 300 metara. U deliću sekunde mete moraju da budu uočene i da se proceni da li predstavljaju "pretnju", odnosno da li su to konture "teroriste" ili civila", objašnjava Raketić i ističe da ovaj sport zahteva potpunu koncentraciju, oštro oko i preciznu ruku.

Ovaj sport nastao je u Sjedinjenim Američkim Državama, a zatim se proširio po celom svetu. Takmičarske ekipe čine pripadnici najelitnijih policijskih i vojnih odreda. Koliko se praktičnom streljaštvu u svetu posvećuje pažnja, ilustruje podatak da na treninzima sportisti imaju na raspolaganju neograničenu količinu municije, novo oružje, asistenciju masera, nutricionista, ličnih trenera koji vode računa o njihovoj fizičkog spremi. Za razliku od njih, naši reprezentativci vežbaju svojim oružjem starim i po deset godina, koriste ograničenu količinu municije, treniraju na samo četiri lokacije i to kad su slobodne, sami plaćaju kotizacije, odriču se dnevnica, pa ipak su najbolji na svetu već godinama, a ponude da se takmiče za druge državne ekipe ili da ih obučavaju, dobijaju sa svih strana. Naš državni tim ostaje veran svojoj Srbiji i sa svakog prvenstva okiti svoju zemlju zlatom.

"Najvažniji uspeh nam je bio kada smo jednu silu, poput Rusije, porazili usred Moskve 2005. godine. Šalili smo se tada da nam je uspelo ono što ni Napoleonu i drugim osvajačima nije pošlo za rukom, da osvojimo rusku prestonicu. Ta pobeda nam je ulila samopouzdanje da na međunarodnoj sceni možemo do najvećih uspeha", - kaže Raketić i dodaje: "Kada vidiš 700 takmičara kako stoje u stavu mirno ispred tebe i slušaju tvoju himnu, kud ćeš veću nagradu od toga".

U maju ih očekuje takmičenje u Nemačkoj, a u septembru Svetsko prvenstvo u Italiji na kojem je najavljeno učešće oko 750 takmičara.

"Nadam se samo da će nas se neko setiti i pomoći nam da osvojimo još medalja na međunarodnim takmičenjima i da u septembru ponovo odbranimo zlato da se po četvrti put čuje naša himna" - za kraj kaže Branislav Raketić, vođa tima.