Želja mladih ljudi sa oštećenim vidom u Velikoj Britaniji da samostalno putuju podzemnom železnicom doprinela je razvoju nove aplikacije koja im u tome pomaže. Ova aplikacija funkcioniše pomoću bluetooth praćenja i za sad se još uvek testira u okviru Transporta za London (TFL).
Dizajneri kažu da bi ova aplikacija uskoro trebalo da postane dostupna i na prometnim železničkim stanicama, ali i na aerodromima širom zemlje.
Članovi Foruma mladih za slepe i slabovide „Royal Society” u Londonu (RLSB) navode da su želeli da počnu da se kreću samostalno. Oslanjanje na prijatelje i članove porodice ih je često sputavalo i ograničavalo u obavljanju najrazličitijih aktivnosti. Osim toga, doprinosilo je njihovom osećaju nesigurnosti i „zavisnosti od nekoga”.
„Ova aplikacija mi je dala šansu da postanem samostalna i slobodna. A to je za nas veliki korak”, kaže Loren Ričardson, jedna od članica foruma.
Kako aplikacija funkcioniše?
Putem Bluetootha se prenose signali koji su prijemčivi na svim smart telefonima i drugim mobilnim uređajima. Zvučne smernice se prenose korisnicima putem bežične slušalice koja se jednostavno prikači na jedno uho. To omogućuje korisnicima da drugim uhom i dalje čuju ostale zvukove oko njih.
Upustva sa slušalice upozoravaju korisnike kada se približavaju stepeništu, ulazima, baijerama ali im daju i informacije o platformama i stajalištima pored kojih prolaze. Tako ovo postaje prva aplikacija koja omogućava slepim i ljudima sa oštećenim vidom da se kreću prostorima u kojima je internet i mobilni signal ograničen ili nedostupan. Plan je da ovaj sistem omogući kretanje i kroz razne druge prostore − od aerodroma do tržnih centara, zdravstvenih ustanova i sl.
Razvoj mobilnih aplikacija je danas vrlo popularan kao vid hobija i dodatne zarade. Ovaj „pronalazak” dokazuje da mobline aplikacije, ne moraju da budu samo zabavnog karaktera. Takođe, ideje poput ove su uvek inspiracija za sve one koji vole da se „igraju” sa tehnologijama, a istovremeno rade nešto zaista humano i korisno.
Razvijanje mobilnih aplikacija je danas vrlo jednostavno savladati. Postoji niz kratkih edukativnih programa koji omogućavaju svakome da brzo i lako stekne veštine i znanja neophodna za pravljenje najrazličitijih vrsta aplikacija.
Uz malo volje, veštine i kreativnosti svi možemo da stvaramo lepe i dobre stvari.
Tehnologija pristiže u pomoć ljudima sa oštećenim vidom
Objavljeno
23.03.2015. 16:00h
→ 24.09.2016. 21:38h
Razvoj mobilnih aplikacija je danas vrlo popularan kao vid hobija i dodatne zarade