Gospođo, vi se ničega ne sećate. Je li vam jasno? Vi ne možete da napravite ovu rekonstrukciju. Jeste li me shvatili? - bila je ovo direktna pretnja Branki Prpi, nevenčanoj supruzi Slavka Ćuruvije, kad je više od godinu i po posle ubistva, prvi put pozvana u beogradsku policiju radi prepoznavanja mogućih napadača i pravljenja foto-robota, pišu Večernje novosti.
Prema onome što se navodi u optužnici Tužilaštva za organizovani kriminal podignutoj zbog likvidacije vlasnika "Dnevnog telegrafa", Prpa je detaljno objasnila šta se sve dešavalo u policijskim prostorijama:
- Rekao mi je da ćutim, a onda se obratio inspektorima uz tvrdnju da nije moguće napraviti foto-robota.
Identitet ovog misterioznog čoveka do danas je ostao nepoznat, a njegovo ime ne spominje se u optužnici.
Međutim, Prpa je kasnije u istrazi do detalja opisala momenat kad su u pasažu zgrade u kojoj su živeli ona i Slavko napadnuti:
- Podigla se prašina i vetar, čula sam tutnjavu, mislila sam da počinje neka oluja, da bi u sledećem trenutku Slavko počeo da pada. Htela sam da se okrenem kad sam zadobila udarac u glavu tvrdim predmetom. Mislim da je bio pištolj. U sledećem trenutku ubica je prišao Slavku koji je pao, i pucao mu u glavu...
Ispričala je da su se ona i ubica pogledali i opisala ga je kao "mirnog i koncentrisanog, bez ijednog nervoznog ili suvišnog pokreta".
- Okrenuo se i otišao - kazala je Prpa. - Nije imao masku, već crnu pletenu vunenu kapu, bio je obučen u crno, izuzetno bled. Sigurna sam da je imao crne oči, nije bio suviše visok, star između 25 i 35 godina, imao je "bejbi fejs".
Vezano za prepoznavanje napadača, u istrazi je govorio i bivši ministar unutrašnjih poslova Dušan Mihajloivć, koji je saslušan u junu prošle godine. Prema navodima u optužnici, on je kazao da je Prpa kod njega došla u jesen 2003. godine i "saopštila da je u ranijoj istrazi izjavila da je Ćuruvijin ubica imao fantomku i da nije mogla da ga prepozna":
- Kazala mi je da je to uradila jer se plašila za svoj život i da nije imala poverenja u tadašnju policiju, ali da sada ima poverenje i da može da izjavi kako ubica nije imao fantomku. Da je njegovo lice jasno videla i da može da ga sa potpunom sigurnošću prepozna. To je za mene bila značajna novost, koja je predstavljala pomak u istrazi. Kasnije sam obavešten da je Prpa prepoznala jedno osobu na fotografijama koja više nije bila živa i čiji je leš pronađen u Topčiderskoj reci. Mislim da je reč o osobi koje se zove Ljuba ili Prika, da je nadimak Peja... Pejaković ili Pejatović, ne sećam se tačno.
Prema Mihajlovićevim rečima, posle raspisivanja nagrade za podatke o počiniocima ubistva Ćuruvije, javio se Vojislav Šešelj, tražeći nagradu i dajući podatke da je izvršilac tog ubistva Miroslav Kurak.
ĐINĐIĆ I TIJANIĆ IM GOVORILI DA ODU IZ SRBIJE
Svedok Vera Mirković Lazić, koja je, kako se navodi u optužnici, među prvima stigla na mesto ubistva, a po pozivu svoje prijateljice Branke Prpe, kaže da ju je zatekla u stanu sa glavom "uvijenom peškirima jer je strašno krvarila". Prijateljica je odvela Branku u Urgentni centar, zajedno sa Ćuruvijinim direktorom marketinga privatnim vozilom, a zatim ju je i vratila u stan.
- Prisustvovala sam večerama na kojima su bili Zoran Đinđić i Aleksandar Tijanić i koji su savetovali Slavku da otputuje iz zemlje - tvrdi svedokinja. - I Branka i Slavko su brinuli, ali mislim da nisu verovali šta može da se dogodi.
MARKOVIĆEVA ODBRANA SE ŽALILA, NE PRIZNAJE LEGIJINO SVEDOČENJE
Odbrana Radomira Markovića je osporila optužnicu, tvrdeći da je ona "nezakonita" i da "iz zapanjujuće puno razloga ne bi smela nikada da stupi na pravnu snagu". U žalbi koju su svojevremeno podneli Apelacionom sudu, ističu da se ona u najvećem delu zasniva na iskazu Milorada Ulemeka Legije, koji "i sam za svoje tvrdnje iznosi da su u pitanju njegova razmišljanja i "ulična" saznanja.